Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

10 Pages«<8910
MISTER NO
Gringo
#181 Posted : 21. veljače 2020. 11:06:44(UTC)
Rank: Nova faca

MISTER NO
LMS 771/772
TAJNO ORUŽJE/ SPORA OSVETA
Korice: Ferinjo/ Lebović
Crtao: Bruno Marraffa
Pisao: Ticaba Sclavijano

Intro:
Ilija Čvorović: Listen you, Stalin was killing you, but he was not killing you enough!

Yo! ----- Yo!
Secret Weapon... Rio Negro muthafukazz! Yo!

Rio Negro, Brazil li je, Imperatorova plantaža
Pakao za robove i strogo čuvana tajna!

Iiiii, imperatorov sin, po imenu Fransisko,
Otkrio je tajnu i više ništa nije isto
Postao je Scanner, masta ov telekineza,
Da prži na daljinu, postao je hodajuća friteza

I četres' čet'ri 'dine kasnije, na severu, bratskog kontinenta...
U americi je CIA čula za njegovo postojanje,
Sad za Brazil hvataju prvi avion,
Da od života mu prave sranje!

Za to vreme, Mister No se cirozira i puši neko granje,
nesvesan situacije, da i njega čeka...

više-manje, više-manje, isto sranje, drugo pakovanje!

Lociran od strane CIA-e, Fransisko sada po Manausu bega,
Agent plave kose, po uličicama ga vreba,
A Fransisko se ušteka gde nalazi se Mister Noova koliba,
I tu Agent CIA-e upada...

Preti Mister Nou, ovaj u šoku, probuđen gleda,
tek tada, Agent čevu štopljiva, da zapuca bam-bam, skoro da i ne okleva
Kad prilazi mu perfidno... Fransisko iza leđa...

Tada agent oseti stipr Fransiska u ljabu mu letiu, oči iskolači ko da je pio ricinus,
glava se nadu, prsnu ko u smeh, Mister No u šoku...reče samo sport, droga ne!

Sada zajedno, Mister No i Fransisko idu da nadju, uzrok Fransiskove duševne boli,
Dok ih ostatak CIA bolumente, prati po kopnu i po vodi.

Harambaša Jovanča, Dugonogi Stric...
Lazar Mačak madafakaz, a tu je i Vanjka Široki...
Nikolica Prikolica, Đoko Potrk, Nik Ćulibrk,
Poljar Lijan, Knez Valjuško sve CIA-ini agenti

Dođi lolo na vašar u Čačak,
Uvek nosi Magnum gun, zajebani Lazar Mačak!
Sjebaće te dok kažeš 1, 2, 3 - maslačak!

Fransisko zračiiiii, gdi god da krene, gde god da korača,
Fransisko zračiiii, ubojitije od žarača...
Svako ko ga oseti, umire u mukama, plamena i plača
Ali ne i Mister No...
Jer on je na vreme popio... pika za čio!

Fransisko čapri Mister No, što ga iz CIA-e traže,
Mister No saznaje, da je Fransisko bio deo Američke militarne branše
Trebao je Hitlera da rokne
Al' nešto je pošlo po zlu,
nije hteo rata, bio je jedinac, iskao je brata, al' zajebo ga tata,
A.K.A imperator sadista, prokleti madafakka

Mister No ga sluša, duva trovu pravu, šokovi i fleševi
zavrteli mu glavu... al' svata da je Fransisko upravu,
i zato idu zajedno da isteraju pravdu!

....

You... wanna know... what happend next my brother?
- Da brate, šta je bilo?

Yo!

Fransisko i Mister No su sada na placu sada napuštene,
Imperatorove plantaže, kokaju CIA agente ko od šale...
A onda otkrivaju srž strogo čuvane tajne....

Tajne podruma, madafakazz indiosi, bacili su kletvuuuuu!
Fransisko je proklet, oružje u rukama duhova indiosaaa!

Ekstaza.... Sadizam... ludnica... Brian De Palma, šipu racku u školu gracku! Yo!

Preživeli CIA agenti sada postaju mrtvi, jer Franisko s pogledom ih spaljiva i mrvi,
Mister No stillz on vutri...

Sada, kad video je šta je ustvari plantaže tajna, Fransisko miran može da mre...

A Mister No je nanovo u šoku, jer indiozz madafakazz, došli su iz svemira!
Sad vode i Fransiskaaaaa!
Mister No odlučuje, da prekine da se drogiraaaa!!!

A Sad sledi ocennnnaaaa:

šest od deset, tragedijaaaa!
Muchas personas se afeitan los pendejos.
Gringo
#182 Posted : 21. veljače 2020. 13:39:08(UTC)
Rank: Nova faca

MISTER NO
LMS 725/726
ŽIGOSAN KO UBICA/ GAUČO RAMON
Korice: Ferinjo
Crtao: MC Robi Di
Pisao: Brat Misalja

Argentina Pampas...
Argentina Pamas...
Argentina Pampas, Chivas, Garotas, i OG madafakkazz!

Mister No, optužen (da je) ubica, navukao ga uglađeni pica
Za malo obrijane sveže cupi i čaše dobrog vina
Mister Noa navuko ko da je zadnja naivčina.

Elem, kažem, yo! Mis-ter - No!
Optužen da je ubica, sad uzjahao konja sita,
I beži po pampi kao zadnja pica.

A onda srete Gaučo Ramona, džankozu staru, što pastiriše konje po livadama pustim,
i palu kusva čkepi po pedu na samaru! yo! uh-yeah! whoah!

Mister Nou je smešten da bude žigosan ko ubica,
Namestio mu lipicaner po imenu Manero, pica sa dva lica,
a ustvari on je pravi ubica...

Yo! Yo! bolje ne čitaj ljeda, jer sve od reda do reda,
ko krpelja seoska kera, puno je spojlera!

Zato vreme u ofisu, Narednik Madeira, sekretaricu po... u srce dira-aaaaaa....

Mister No i Gaučo Ramon, svaki uduvan ko dirižabl balon,
Verglaju konje nema igle 'de da pa'ne
fale im samo neke garotice sa strane.

A pre nego što je zbego u pampe,
Mister No je begao po gradu, Madeira ga jurio s džipom, u blatu se nasuko,
Kruger umal neko sojku navuko, Mister No mu šemu zbruko
A Kruger Nije hteo threesome, pa cupi brže bolje napustila favelu,
smrdela joj atmosfera na toplost, pederelu...

Ostali su Mister No, i švaba Kruger sami
Kruger prdnu od uzbudjenja, i reče: Bitešen mi salami?
Najn! nicht bin peder ich! - reče Mister No,
zatim, ko zadnja cupi iskoči kroz prozor, jer jurio ga on

Narednik Madeira O.G Cop, madafaka of Manaus
Vutro overlord!

Al kako se u blato nasuko, Mister No mu je uteko, i pobego u pampe, u hacijendu don Manere,
a tamo Gaučo Ramon, trsi cupiz rumene!

Manera tada Mister Nou, tuki čevu, ovaj se popalio, naskočio bi banderu
Manera se profoliro, žela Mister Noa, ovaj se popalio, naskočio bi opel kola

Op! Op!
Nije Op!
Nije gangnam style!
Šipu racku u školu gracku pSy... il kako se već zoveš?
A? nije ''a'' nego ''molim'', opalim te... eeeeee...

Manera opet Mister Noa, navuko na tanak led
Ovaj pglu, mozga istrošenog od vutra i alkohola,
deluje da može savako da ga munta, i uvek ispadne dijabola!

Ali Mister No...
u zenitu pušenja vutre, sa gaučo Ramonom,
doživljava prosvetljenje, jer Ramon je stari vutrokenjo, tripuje i na najmanje promene!

Mister No i Gaučo Ramon, shvatili su bolje stvari,
Mister Noa fleš je spuco, shvatio je da ga je Manera navuko,
i sad vidi, čuje, gleda, shvata, Manera ga druka kod murijaka!

Argentina's Garotas

Gaučo Ramon, caku shvata, vreme je da se magla hvata!
Mister No i Ramon tada, jašu konja Ajdaru i Djogajata,
ravna im je cela pampa, dobar hašiš od Abdulaha Arahata.

U fleševima šiše prožimaju da je Alonzo Manera,
pravi ubica čoveka, po imenu Hoze Kabrera,
za čije ubistvo, Manera je podmetnuo Mister Noa,
pa ga zbog toga sad, juri sva murija južno od Amazona!

Ramon, Mister No, jasno shvataju stvari, uhvatiti Maneru,
i privesti ga pravdi!
Akcija kreće, galopiraju po pampi, bore se marijah, lete kao pravi!

Uskoro je Manera uhvaćen i priveden pravdi, ubio je Kabreru,
da bi se ušlihto svojoj vladi, političke igre, al to kod Mister Noa i Gaučo Ramona...

nicht će da radi!

i tako je Manera, dobio po glavi!
i završio u zatvoru gde će da ga guz (tape flip)...

Mister No se izvukao sad je čist ko suza,
Za njega svedočio stočar Ramon,
Sad je Mister Noova, svake garote u Manausu guza...

in the pedu!!

Ocena i utisak: 8,5/10
Muchas personas se afeitan los pendejos.
DinkoJ
#183 Posted : 22. veljače 2020. 11:45:00(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Kada Ajs Nigrutin recenzira Mister No.Cool

Ahh te Mister No djevojkeDrool Drool

Mada nemojte vjerovati tolikom zavodništvu Mister Noa to vam je samo u stripovima. Ja sam otprilike kao on u stvarnosti srednjih godina, prosjed, uvijek bez kinte i niti jedna me žena ne želi pipnuti niti štapom.
Spock
#184 Posted : 5. ožujka 2020. 15:58:49(UTC)
Rank: Često prisutan

MN LIB 30: Uskršnji otok (SR 60/61/62, LMS 707/708/710)

Broj stranica: 288

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti: Sherlock
- Ova epizoda je originalno izlazila od svibnja do srpnja 1980.
- Drugo pojavljivanje Patricie, nakon što smo je upoznali u kultnom "Rio Negru".
- Priča započinje u Rio de Jaineru, a Nolitta nas preko Čilea vodi na Rapa-Nui ili Uskršnji otok.
- Soundtrack uz priču: Čileanska himna
- Priča o dodjeljivanju titule Tangata manu, koju nam Nolitta pripovijeda, je istinita u svim detaljima. Zadnje takvo poznato natjecanje je održano u 1888. godini. Dok je u ta davna vremena mnogo natjecatelja nastradalo u napadu morskih pasa, danas je plivanje (zbog velikog izlova) puno sigurnije.

Pogled sa Oronga na Motu Nui, Motu Iti i Motu Kau Kau - poprište natjecanja za titulu Tangata manu:

Kratki sadržaj:
Nakon što je u Rio de Jaineru stao na žulj lokalnom moćniku, naš pilot prihvaća Patricijin poziv da je prati u njenom istraživanju na jednom od najzagonetnijih mjesta na zemlji - Uskršnjem otoku. Tamo ih je zadesilo ono što se ni u najluđim snovima nisu nadali.

Komentar:
Epizoda počinje predugim i ne baš uvjerljivim zapletom od skoro 60 stranica, a onda te Nolitta uvlači u priču. Čak i kod drugog čitanja zadnji svezak sam pročitao u jednom dahu, što samo pokazuje koliko te scenaristički Nolitta uvede u priču. Ono, imaš osjećaj da si tamo s akterima.

Pretvaranje otočke rulje u krvožednu hordu mi nije neuvjerljivo. Dapače, pa bar mi, u ovim našim krajevima periodično imamo pokolje puno većih dimenzija i pretvaranje miroljubivih ljudi u krvožedne horde; da utakmice i neke naviječke skupine i ne spominjem! U biti, ovo drugo je čak i bolja usporedba. I sad će netko reći da je to pretvaranje gomile u krvožednu, pomahnitalu hordu nerealno! Nipošto - upravo suprotno.

Nolitta je ovdje povukao paralelu s nepravednim odnosom modernog svijeta prema tradiciji autohtonog stanovništva koje je omalovaženo, praktički pretvoreno u roblje koje radi za kikiriki, a bijes tinja i nakuplja se dok ne eksplodira. Još kad se u to uključi faktor manjka obrazovanja i najčešće lažnog uvjerenja kako je prije bilo bolje, pa i činjenice o zvjerstvima koji su činili njihovi preci ljudožderi. Ono što je Pakomio ispričao Mister Nou i Patriciji je jedna od užasnijih priča koje sam čuo.

Tu je još i potpuno razumljiv Mister Noov bijes, a i inverzija u kojoj pozitivne namjere imaju katastrofalne učinke, a naočigled negativne namjere bi rezultirale pozitivno - u biti sigurno pozitivnije od onoga što se dogodilo nakon pobjede "pozitivaca".

Najupečatljivija mi je scena kada mornari s broda promatraju, u bijesu i zgražanju, podivljalu rulju. Njihova želja da uzmu oružje i potamane divljake je, vjerojatno, potpuno istovjetna onoj koji su imali bijeli kolonizatori pri koloniziranju Amerike, a prije istrebljivanja određenog indijanskog plemena, da ne spominjem i Afriku. Što je najgore, Nolitta me toliko uvukao u priču, da sam se i sam osjećao kao mornari na tom brodu.

Bignotti zna i može bolje. Atmosfera i krajolici su mu dobri, ali crtež mu je krut i nesiguran kod akcijskih scena. Za promjenu, naslovnice odgovaraju radnji u stripu. Mistične i efektne, baš kao i priča! Prva mi je još i najbolja, ali Libellus je uzeo treću za glavnu naslovnicu što je ujedno i spoiler. Stoga bi svakako prva bila najbolji izbor.

(priča: 9,  scenarij: 10, crtež: 8, naslovnice: 9) - 90%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#185 Posted : 21. travnja 2020. 11:44:29(UTC)

MN LIB 31: Yanoame (SR 63/64/65a, LMS 713/715/716)

Broj stranica: 237

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Vincenzo Monti & Luigi Merati

- Ova epizoda je originalno izlazila od kolovoza do listopada 1980.
- Prvi dio priče se odvija u pograničnoj zoni Brazila i Venezuele, na obalama rijeke Araçá, dok se drugi dio odvija na tromeđi Brazila, Perua i Kolumbije, u blizini grada Leticie. Leticia je najužniji grad Kolumbije i zajedno sa susjednim gradom u Brazilu, imenom Tabatinga, danas tvori urbano područje sa preko 100000 stanovnika. Između Perua i Kolumbije, tridesetih godina prošlog stoljeća, izbio je oružani sukob zbog tog grada, kojeg je uspješno uspjela riješiti kasnije propala organizacija "Liga naroda" koju su nakon Drugog svjetskog rata naslijedili "Ujedinjeni narodi".
- Debi Krugera na naslovnicama (druga naslovnica ove epizode).
- 71. str.: engleske strojnice Sten Mark II. nastale usred Drugog svjetskog rata nakon povlačenja britanskih snaga iz Dunkirka, jednostavne izvedbe u svrhu brze i hitne proizvodnje.
Strojnica Sten Mark II:

- 111. str.: Domoroci ne trebaju dokumente za prelazak državne granice.
- Libellus standardno stvara dojam neprekinutog stripa kada se epizoda proteže na novi broj koji nema naslovnicu koja pripada tekućoj epizodi, tako da je ovdje ubačena zadnja vinjeta na strani 200 (kopija zadnje vinjete s prethodne stranice) i zadnja vinjeta na strani 201 (ubačena scena s prve vinjete slijedeće stranice na preokrenutu pozadinu središnje vinjete te iste stranice koja lijepo odgovara toj sceni). Ponovno odličan i teško zamjetan perfekcionistički posao!

Kratki sadržaj:
Nakon što budu otete žene iz indioskog sela u kojem u tom trenutku boravi i Mister No, naš pilot protiv svoje volje biva uvučen u potragu za djevojkama.

Komentar:
Nolitta je pravi primjer onog istinskog pripovjedača koji čitatelja elegantno i uvjerljivo uvuče u taj imaginarni svijet pustolovina i (što je najvažnije) pravde. Znam, sada mislite kako je u ovom serijalu pravda relativan pojam i u pravu ste, ali osjećaj ispunjenja na kraju Nolittinih priča je konstanta, a to je taj osjećaj kada pravda prevlada (ne zakon) i zlikovci dobiju što zaslužuju.
Istina, ima i Nolittinih priča gdje nije lako razlučiti tko su pozitivci (npr. LIB 30: Uskršnji otok, LIB 80: Mau Mau, LIB 82: Tuarezi), ali Nolitta nam je u svim tim pričama servirao ono o čemu ovdje jasno govori. To je ta njegova pobuna protiv zlostavljanja bijelih kolonizatora nad lokalnim obespravljenim stanovništvom - domorocima kako ih ti kolonizatori nazivaju.
Za razliku od epizoda koje sam ranije naveo, ovdje negativci jasno i nesmiljeno dobivaju ono što ih slijeduje bez suvišnih moralnih rasprava i pokušaja traženja pravde preko institucija koje su u službi kriminala.
Posebno impresionira, a i šokira Kruger svojom SS-ovskom okrutnošću. Mister No ga je lukavo poveo sa sobom. I sada njih dvojica prekaljenih ratnika, dojučerašnjih neprijatelja, rame uz rame, "poput talijanskih ronioca kod Gibraltara", su u potrazi za pravdom negdje usred Amazonije. U cijeloj toj operaciji u stilu komandosa, najjači je onaj lik koji ništa ne može pogoditi strojnicom. Kad je najprije promašio Mister Noa i ekipu s par metara, ta situacija mi se činila kao velika nelogičnost, ali kasnije scene pokazuju kroničnu nesposobnost stanovitog Paca da pogodi bilo što, tako da se to pretvara u dobro izrežirani komični element.

S njima je i Akawe, Indios zbog čije ljubavi prema otetoj mu ženi su i krenuli u taj suludi pothvat. Akawe je naprasan i jednostavan lik. Pravi primjer Indiosa kojemu nisu jasne bjelačke taktičke igre i pretvaranja. Bez njega ova priča ne bi imala smisla. Šokantan kraj glavnog organizatora otmica od strane nekoga od koga se najmanje očekuje tako nešto je točka na i. Samo što to djelo, iako neočekivano, je i više nego realno kada se razmisli o uzrocima takvog ponašanja.
Još kada se tu doda mnoštvo zanimljivosti koje nam Nolitta nepretenciozno servira preko osobnih iskustava iz prve ruke, kao i plejadu ostalih zanimljivih i uvjerljivih likova (moram barem spomenuti Sudanca Muhameda i mušteriju našeg pilota iz prvog dijela ove priče - mister Randalla), samo mogu kazati: "Bravo još jednom, majstore!"
Po pitanju crteža Merati i Monti u svome oproštaju sa serijalom se još jednom izvrsno nadopunjuju, a s obzirom da imaju sličan stil, taj dio im nije bio izazov. Prvi svezak mi se čini da je kompletan Montijevo djelo, a drugi Meratijev, dok su završnicu odradili u koprodukciji. Više mi se sviđa Meratijev način crtanja MIster Noa, dok je Montijev crtež fludiniji. U globalu gledano ovo je bolje nacrtana epizoda od "Eldorada" i ne može se naći nekih većih zamjerki. Sve štima - od facijalnih ekspresija i izgleda likova do dinamike i perspektiva. Mogu samo ustvrditi da mi je žao što im je ovo zadnja epizoda pilota.
Prva naslovnica dobra, dok je Ferri na drugoj sfušario Krugera koji i ne liči na sebe.

(priča: 9, scenarij: 9, crtež: 9, naslovnice: 6) - 87%
Spock
#186 Posted : 17. kolovoza 2020. 19:32:50(UTC)

MN LIB 32: Plaćenici (SR 65b/66/67, LMS 719/720/721)

Broj stranica: 243

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Fabio Civitelli

- Ova epizoda je originalno izlazila od listopada do prosinca 1980.
- Zaplet priče se odvija u glavnom gradu Ekvadora - Quitu, centralni dio u Panami, odnosno području Panamskog kanala koji je sve do 1999. godine bio pod kontrolom SAD-a, dok je završnica u Acapulcu - već detaljno opisanom u Nolittinoj priči MN LIB 19: Dobrodošli u Meksiko.
- 73. str.: Noratlas Nord 2501 - Francuski teretni zrakoplov iz 1952. koji je postao slavan za vrijeme Sueske krize kada su pomoću takvih zrakoplova francuski padobranci izveli desant na Port Said i Port Fouad u Egiptu. Sigurno da je to razlog Castellijevog korištenja tog aviona u istu svrhu u ovoj priči.
- 120. str.: Amerikanci za kontrolu kanala koriste mlazne lovce tipa Grumman F9F Panther, koji su naveliko korišteni u Korejskom ratu:

- 153. str.: Vidimo da Zračne snage Paname koriste P 51 Mustange, najpoznatije američke lovce Drugog svjetskog rata.

Kratki sadržaj:
Mister No je na prevaru angažiran kao pilot skupini komandosa angažiranoj za oslobađanje jedne bitne figure države Ekvador negdje na teritoriju Paname pod kontrolom SAD-a.

Komentar:
Jedna potpuno atipična epizoda za Castellija. Vidi se da je ovdje u potpunosti oponašao Nolittin način pripovijedanja. Uvodi u priču s puno prepričavanja zanimljivosti krajeva gdje se radnja zbiva su i Castellijev način, ali ovdje je i ostatak priče u Nollitinom ruhu.
Epizoda se praktički sastoji od dva potpuno različita, a neodvojiva dijela, praktički dvije međusobno povezane priče.
Dok se u prvoj fokusiramo na oslobađanje naftnog magnata iz zatočeništva na području Paname pod američkom kontrolom, u drugom dijelu slijedi svirepa osveta u mondenom Acapulcu. Prvi dio mi je bolji iako ima već izlizanu foru sa Mister Noem koji ponovno pada na lažne ženske suze. Dalje se radnja razvija u stilu ratnih filmova gdje komandosi idu u nemoguću misiju. Kada se tako stvari postave, ništa posebno, a opet toliko zanimljivo da gutaš stranice jednu za drugom i ne pomišljaš na predah od čitanja.

Drugi dio priče započinje zanimljivom igrom s naivnim kockarom. To mi je najbolji dio ove epizode, a način pripovijedanja s objašnjavanjem zgodnih tehnikalija me uvelike podsjetio na argentinskog majstora Oesterfelda, primjerice njegovog Eternauta. Budući da se Castelli u svom predgovoru integrala Morta Cindera deklarirao kao obožavatelj tog tragičnog velikana stripa, ta sličnost i nije tako čudna, baš kao i dugi uvodi sa zanimljivostima u Nollitinom stilu.
Završnica s tragičnim epilogom je jedina moguća, ali nisam potpuno zadovoljan scenarističkom realizacijom. Kao i u većini svojih priča, Castelli popušta u završnici. Ovaj put rezultat je očekivan, ali igra nije bila na razini.

Ono što me još kopka je činjenica da sam već čitao ovu epizodu, a ama baš ničega se ne sjećam. Čak sam bio siguran da nikad ovu priču nisam prije čitao dok nisam (prije pisanja ovog komentara) naletio na svoj komentar od prije deset godina. E to nije dobro. Znači da je lako zaboravljiva priča koja se utopila u moru sličnih.

Civitellijev crtež čist, jasan, ali i pomalo siromašan. Lica aktera nekako ukočena, bez živosti. Odličan je u prikazu aviona i zračnih bitaka, pa i drugih prometala, više nego solidan u akcijskim scenama, ali nije to to. Kao da fali taj osobni "touch" crtača!
Naslovnice su veoma loše, a Libellus je uzeo najlošiju od tri za naslovnu.

(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 8, naslovnice: 5) - 74%
Spock
#187 Posted : 28. studenog 2020. 19:12:45(UTC)

MN LIB 33: Argentina! (SR 68/69a, LMS 725/726)

Broj stranica: 165

Scenarij: Ennio Missaglia
Crtež: Roberto Diso

- Ova epizoda je originalno izašla u siječnju i veljači 1981.
- Missaglina peta epizoda u serijalu, a prva u kojoj ne prikazuje Mister Noa kao okorjelog pijanca, što je svakako napredak.
- Na samom početku, Mister No za potrebe posla ponovno koristi svoj "volador". Zadnji put smo taj njegov čamac vidjeli u MN LIB 8: Prljava afera.
- Kao što naslov priče kaže, Mister No nas ovaj put vodi u Argentinu, i to u puste krajeve argentinske pampe.
- 23. str.: Kruger u svojoj kolibi uz štednjak na plin ima i peć na drva, iako je najniža prosječna temperatura u Manausu (u siječnju) 26.9 °C.
- 129. str.: Zanimljiv prikaz uporabe oružja tipičnog za gauče i Patagoniju u lovu na južnoameričku vrstu noja - nandua. Svakako najvrjednija scena u ovoj epizodi!

Kratki sadržaj:
Mister No biva optužen da je ubio jednog argentinskog političkog imigranta na zabavi na koju je pozvan. Što je najgore, ni sam nije siguran da nije krivac, budući je nesretnik ubijen s dva metka, koliko ih i nedostaje u njegovom pištolju. Bijeg je jedina opcija, a potraga ga vodi u bespuća argentinske pampe.

Komentar:
Missaglia ovdje nastavlja s receptom koji je primijenio u epizodi MN LIB 21: Neumoljivi (U zemlji Morosa), a to je putopisno oponašanje pripovjedačkog stila velikog majstora Nolitte.
Taj putopisni dio u kojem nam otkriva razne zanimljivosti argentinske pampe je ujedno i jedini element vrijedan malo veće pažnje.
Čak sam dojma da se (baš kao i u epizodi na koju sam se već referirao) Nolitta osobno angažirao.

Ostatak je proziran i jasan od prve. Missaglia je ovdje potpuno nepretenciozan pa nakon banalnog i već ustaljenog zapleta, imamo malo bolje izveden bijeg sa zanimljivim Krugerovim sudjelovanjem.
Nakon dolaska u Argentinu Missaglia vrlo brzo ubija neizvjesnost oko identiteta ubojice. Detalj s Jeepom kojeg gospodin Manero upućuje nakon razgovora s našim junakom, pažljivom čitatelju ne ostavlja mjesta sumnji.
Uz to, upitan je i neuvjerljiv motiv gauča Ramona da pomogne nepoznatom Amerikancu i izda gazdu. Normalno, uvijek može postojati neki skriveni motiv kao politički ili ideološki, pa čak i osveta, ali Missaglia to nije tako prikazao. Ramon kaže da se gauči nikad ne zadržavaju na jednom mjestu dugo, već im je bitna sloboda, a sam bira progonstvo.
Logično?
Normalno da ne!
Šećer na kraju je neuvjerljiv završetak gdje su manauški policajci prikazani kao klauni, a skidanje sa sebe opravdane sumnje za ubojstvo kao dječja igra, jer Ramon i Mister No nemaju dokaze već klimavo svjedočenje bez dokaza. Moćan čovjek kakav je Manero pojede takve za doručak.

Po pitanju crteža nisam pretjerano zadovoljan, budući mi se čini da Diso se nije baš previše potrudio. Definitivno daleko od njegovih najboljih radova. Naslovnice sličnih motiva, a nije da priča nije nudila više mogućnosti. Druga je poprilično neozbiljna, pa mi je razumljivo što je Libellus prvu naslovnicu stavio za glavnu.

U globalu može proći kao opuštajuća filler epizoda s vrhunskim putopisnim elementima iz svakodnevnog života gauča i prirodnim zanimljivostima argentinske pampe.
Stoga od mene ipak ide topla preporuka.

(priča: 6, scenarij: 7, crtež: 7, naslovnice: 4) - 64%
Spock
#188 Posted : 15. prosinca 2020. 8:49:14(UTC)

MN LIB 34: Okrutni filmaš (SR 69b/70/71/72a, LMS 730/731/732)

Broj stranica: 266

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Franco Bignotti

- Ova epizoda je originalno izlazila od veljače do svibnja 1981.
- Radnja priče se većinom odvija u gradu Manicoré (danas broji oko 55000 žitelja) i na obalama Rio Madeire u blizini grada, dok je završnica u glavnom gradu Kolumbije - Bogoti, gdje smo zadnji put bili u MN LIB 25: Smrtonosni teret B-24, epizodi istih autora.
- Glavni dio priče je inspiriran jednim od najkontroverznijih filmova "Cannibal holocaust", koji je snimljen samo godinu dana ranije i u kojem su scene mučenja životinja stvarne, a bolesnik (redatelj) Ruggero Deodato je uhićen tri dana nakon premijere s optužbom za ubojstva nekoliko glumaca pred kamerom. Naime, glumačka postava je potpisala ugovor u kojem je stajalo da trebaju nestati na godinu dana nakon snimanja, da stvore iluziju da su stvarno mrtvi. Ipak, nakon uhićenja Deodata, tri nestala glumca su obavješteni o situaciji i njihovom pojavom na sudu je optužba odbačena. Ruggero Deodato navodno je naknadno rekao da žali za svim što je učinio pri snimanju filma, posebno stvarnih scena ubijanja i mučenja životinja,
- 24. str.: lik Al Castle (kao Alfredo Castelli) spominje republikanskog senatora Josepha McCarthyja i njegovu antikomunističku kampanju iz 1950. Nisam uspio shvatiti na koje se filmove u istom monologu referira.
- 207. str.: Flashback Mister Noovih ratnih zbivanja kojeg aktivira zvuk napinjanja obarača. Otrcana, ali uvijek efektna scena.
- 96. str.: Mister No u pokušaju da spasi nesretnog glumca ubija anakondu samo s nožem u ruci:

Kratki sadržaj:
Mister No vodi filmsku ekipu amazonskim bespućima u potrazi za idealnim mjestima i indioskim plemenima pogodnim za snimanje dokumentarno - igranog filma imena "Indioski holokaust". Ne treba ni spominjati da ništa neće dobro završiti!

Komentar:
Mike Kalakis: "Bah! Ja sam Grk, Mister No. I ako postoji nešto što mi Grci ne podnosimo..."
Mister No: "Shvaćam... Ne ponosite kad se po vama gazi. U potpunosti se slažem s tim stavom, dragi moj Mike!..."

Ovaj citat iz stripa pokazuje bit mediteranskog čovjeka, koji ne trpi omalovažavanje i zbog toga je spreman na sve. Nema saginjanja glave! Bit je u samopoštovanju. Nisu samo Grci u pitanju. Mi u Dalmaciji to nazivamo dišpet (talijani isto) ili inat, prkos. Budući da radim u turizmu, taj dišpet se često izjednačava s neljubaznošću, pa čak i lijenošću, a u biti je najčešće upravo to - otpor prema izrazu nepoštovanja i nadmenog stava prilikom obraćanja.
Ovo je pravi primjer odlične karakterizacije likova kojom Castelli uvlači čitatelja u priču, koju gradi lagano, a toliko zanimljivo i nepredvidljivo pa i provokativno, da ti ne pada na pamet stati s čitanjem, već stranice samo lete u uzbuđenju.

Mister No: "Ja nikad ne sudim ni o kome... Ograničavam se samo na to da se umiješam, ako treba i silom, kada glupost i okrutnost ljudi oko mene prijeđe izvjesne granice."

Ovaj citat potvrđuje bit našeg "good guya". Nolitta je Castellija ovdje dobro obučio, baš kao i po pitanju laganog uvoda. ;-)
Tek sad sam po prvi put pročitao ovu epizodu i moram priznati da me je ova priča iznenadila poprilično puta pri čitanju. Nikako nisam bio u stanju predvidjeti kud nas to sve Castelli vodi, a kada misliš da je kraj, slijedi rollercoaster. Usporedio bih to s Maradonom u driblinzima: misliš da je to to, a on ga slomi još jednom, pa još jednom... i za kraj još jedna promjena smjera koja ruši zakone fizike. Ludilo, u pozitivnom smislu!
Pažljivom i iskusnom čitatelju neki bitni detalji ne pomaknu, ali ovdje se stvarno ne može predvidjeti - skoro ništa. I još se na kraju kroz monologe likova Castelli sam sprda s učestalim scenarističkim rješenjima.

Po ovome do sada napisanom ispada da sam oduševljen, što i nije daleko od istine, ali kao da mi nešto fali ili možda ima toga previše?
Završnih dvadesetak stranica ima odlično smišljen scenarij, ali nekako površno realiziran. Nisam stručan to objasniti, ali kao da Bignotti nije bio u stanju ispravno i logično prikazati Castellijeve zamisli. Inače mi je Bignotti ovdje lošiji nego ranije, a ne mogu točno definirati zašto. Kao da mi fali emocija u scenama!?

Svejedno, ukupno gledajući, ovo je jedna iznimno uzbudljiva epizoda s apsolutno nepredvidljivom krimi-triler završnicom.

(priča: 10, scenarij: 9, crtež: 8, naslovnice: 7) - 88%
Users browsing this topic
Guest (3)
10 Pages«<8910
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.