Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

2 Pages12>
Tiziano Sclavi
john_constantine
#1 Posted : 8. studenog 2018. 16:42:53(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
Quote:
Tiziano Sclavi (Broni, 1953.), talijanski strip-autor

Nakon suradnje na brojnim stripovima za razne izdavače, a 1980. godine dolazi u kuću "Bonelli" gdje povremeno piše tekstove za "Zagora" i "Mister No"-a. Neke od najboljih epizoda dotičnih junaka (npr. Zagorov album u boji "Prokleto blago" i epizoda "Incubi", u Jugoslaviji prevedena kao "Demoni ludila", te "Ananga" i "Crvene sjenke" kad se radi o Mister No-u), Sclavijevo su djelo i velika su potvrda njegova talenta. Također je autor serije kratkih stripova "Traper Kerry" (čest dodatak glavnoj priči u stripovima u izdanju novosadskog "Dnevnika").

Godine 1986. na talijanskom tržištu se pojavio novi Sclavijev strip "Dylan Dog" koji je fantastičnom-horror tematikom odmah privukao publiku, te je dugo bio najprodavanija "Bonellijeva" edicija. Stekao je širok krug čitatelja i na području Jugoslavije, gdje je nastavio izlaziti i nakon raspada države.

Uz Sclavija, kao tekstopisci "Dylana Doga" najčešće se pojavljuju Claudio Chiaverotti i Luigi Mignacco, a glavni crtači su Stano, Freghieri, Brindisi, Tacconi, Roi, Montanari, Grassani, Cossu, Micheluzzi, Villa, Piccatto, Dell'Uomo itd.


Izvor: Wikipedija.

Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
john_constantine
#2 Posted : 8. studenog 2018. 16:55:34(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
Okupirao sam se tim scenaristom nakon Keziahovog komentara Horde zla. Pa da vidim što sve ima iza sebe i koja su mu najbolja djela.

Horor Chico - već u stripu Altai & Jonson koji je Fibra izdala, nije mi ležala njegova vrsta humora. Imao je smisla za cinične komentare i kritiku ljudskog društva. A ovaj specijal... I danas mi ga je teško vjerovati da scenarist Demoni ludila zbilja napisao tako loš scenarij na razini dječjeg humora. Super mu je bila ideja da je u dvorcu nanizao kultne horor likove kao wolfman, ali humor je jednostavno loš. Stari vampir bez zubala, Frankenstein koji poludi na riječ "nemoguće", kostur koji govori i slično. Naslovnica mi je bila fora kao klincu kada sam vidio najavu, ali tek puno stariji sam ju nabavio kada je izašla u našem izdanju. I ono, jednostavno sam ostao razočaran. Navodno se govori da su se fore izgubile u prijevodu, ali nekako baš ne vjerujem u to. Možda da su se prevoditelji poigrali oko prijevoda, ali opet bi bili u pitanju loše fore.

Za ostale stripove na kojima je radio, ponoviti ću čitanje i napisati recenzije za njegove scenarije. :) Nisam niti zna da je Izazivač njegov scenarij.

Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
ReemCP
#3 Posted : 8. studenog 2018. 17:08:37(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 27.10.2018.(UTC)
Posts: 165
Location: UFC octagon
Ja sam baš nedavno "ušao" u njegov period Zagora koje je on potpisao, odnosno zaslužan za scenarij Smile meni ima baš dobrih priča, recimo "Čovjek munja" mi se isto svidio, a njega znam i otprije. Zanimljivo je ono što smo pričali da je napisao "Prokleto blago", a potpisao se Nolitta. Tek se kasnije saznalo da je u pitanju Sclavi.
"Straighten up, little soldier, stiffen up that upper lip! What you cryin' about? You got me."
Keziah
#4 Posted : 8. studenog 2018. 17:41:09(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Ovo je odlična tema.Ovih dana budem pisao...
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
john_constantine
#5 Posted : 8. studenog 2018. 18:11:43(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
ReemCP wrote:
Ja sam baš nedavno "ušao" u njegov period Zagora koje je on potpisao, odnosno zaslužan za scenarij Smile meni ima baš dobrih priča, recimo "Čovjek munja" mi se isto svidio, a njega znam i otprije. Zanimljivo je ono što smo pričali da je napisao "Prokleto blago", a potpisao se Nolitta. Tek se kasnije saznalo da je u pitanju Sclavi.


E vidiš, meni je čovjek munja jedan od naivnijih i slabijih epizoda. Nisam znao da je sclavi pisao. A i crtež baš ne pomaže. Ali imam očekivanja od povratka tog lika čiji su brojevi izašli u Italiji.
Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
Keziah
#6 Posted : 8. studenog 2018. 18:16:12(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Sclavi je zna se gdje majstor, u Dylanu, većina priča su mu jako dobre.
Kod Zagora je napisao isto odlične priče, meni je u redu priča planina bogova, njegove demone ludila nisam još pročitao,vjerovao ili ne, čekam da se spoje extra edicija s redovnom, onda krećem kronološki čitati.
Iako nisam čitao jako puno sam komentara pročitao, slika vidio a i listao, mislim da je to najbolja Zagorova priča.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#7 Posted : 8. studenog 2018. 18:17:59(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
john_constantine wrote:
ReemCP wrote:
Ja sam baš nedavno "ušao" u njegov period Zagora koje je on potpisao, odnosno zaslužan za scenarij Smile meni ima baš dobrih priča, recimo "Čovjek munja" mi se isto svidio, a njega znam i otprije. Zanimljivo je ono što smo pričali da je napisao "Prokleto blago", a potpisao se Nolitta. Tek se kasnije saznalo da je u pitanju Sclavi.


E vidiš, meni je čovjek munja jedan od naivnijih i slabijih epizoda. Nisam znao da je sclavi pisao. A i crtež baš ne pomaže. Ali imam očekivanja od povratka tog lika čiji su brojevi izašli u Italiji.

Jedan od najlošijih priča kod Zagora, u pravu si ni Gamba nije briljirao ali imamo i gore,kad se samo sjetim SagneBaseball
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
john_constantine
#8 Posted : 8. studenog 2018. 19:31:36(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare
Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
Spock
#9 Posted : 8. studenog 2018. 21:23:27(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
john_constantine wrote:
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare


Od Segne je bio samo jedan crtač lošiji u tom razdoblju. Ne mogu mu se sada sjetiti imena, a na mobu sam da provjerim.
Gamba je bolji od Pepea, pogotovo onih ranijih njegovih epizoda, a Chiarrolla može biti dobar, zavisno od teme.

Sclavi, a pogotovo Castelli su se sprdali i iživljavali na Zagoru. To što se Sclavijevo iživljavanje pretvorilo u remek djelo je jedna zanimljiva činjenica.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#10 Posted : 8. studenog 2018. 21:52:40(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
john_constantine wrote:
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare

On ima i dobrih radova, sedam gradova Cibole kada sam čitao kao dijete, uopće nisam primijetio razliku i to je po meni njegov najbolji rad, a predzadnjem maksiju,ako se ne varam isto je "probavljiv" Segna je nevjerojatno loš.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#11 Posted : 8. studenog 2018. 21:56:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock wrote:
john_constantine wrote:
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare


Od Segne je bio samo jedan crtač lošiji u tom razdoblju. Ne mogu mu se sada sjetiti imena, a na mobu sam da provjerim.
Gamba je bolji od Pepea, pogotovo onih ranijih njegovih epizoda, a Chiarrolla može biti dobar, zavisno od teme.

Sclavi, a pogotovo Castelli su se sprdali i iživljavali na Zagoru. To što se Sclavijevo iživljavanje pretvorilo u remek djelo je jedna zanimljiva činjenica.

Gotovo sam 100% siguran da od Segne nema lošijeg crtača.
Pa pogledaj samo ovo:
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#12 Posted : 9. studenog 2018. 5:53:40(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
Spock wrote:
john_constantine wrote:
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare


Od Segne je bio samo jedan crtač lošiji u tom razdoblju. Ne mogu mu se sada sjetiti imena, a na mobu sam da provjerim.
Gamba je bolji od Pepea, pogotovo onih ranijih njegovih epizoda, a Chiarrolla može biti dobar, zavisno od teme.

Sclavi, a pogotovo Castelli su se sprdali i iživljavali na Zagoru. To što se Sclavijevo iživljavanje pretvorilo u remek djelo je jedna zanimljiva činjenica.

Gotovo sam 100% siguran da od Segne nema lošijeg crtača.
Pa pogledaj samo ovo:


Grozota, ali pogledaj uratke Pescea i D'Archangela. Confused


Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
john_constantine
#13 Posted : 9. studenog 2018. 13:33:34(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
Da, mislio sam na maxi dolina vjetrova i užasno prokletstvo.

Segni bi bilo bolje da je radio na horor epizodama zagora.

Pesci je onaj što je crtao specijal zenit 999?
Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
Keziah
#14 Posted : 9. studenog 2018. 21:09:03(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock wrote:
Keziah wrote:
Spock wrote:
john_constantine wrote:
Meni je od Gambe najlošiji Chiarrolla. Glare


Od Segne je bio samo jedan crtač lošiji u tom razdoblju. Ne mogu mu se sada sjetiti imena, a na mobu sam da provjerim.
Gamba je bolji od Pepea, pogotovo onih ranijih njegovih epizoda, a Chiarrolla može biti dobar, zavisno od teme.

Sclavi, a pogotovo Castelli su se sprdali i iživljavali na Zagoru. To što se Sclavijevo iživljavanje pretvorilo u remek djelo je jedna zanimljiva činjenica.

Gotovo sam 100% siguran da od Segne nema lošijeg crtača.
Pa pogledaj samo ovo:


Grozota, ali pogledaj uratke Pescea i D'Archangela. Confused



Vjeruj mi lakše i provarim od ovoga, pogledaj ti te žablje očiLOL
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#15 Posted : 9. studenog 2018. 21:11:39(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
john_constantine wrote:
Da, mislio sam na maxi dolina vjetrova i užasno prokletstvo.

Segni bi bilo bolje da je radio na horor epizodama zagora.

Pesci je onaj što je crtao specijal zenit 999?

U prvom maxiu po njegovom crtežu ništa ne možeš skužiti samo tekst Baseball ,onaj tko je crta taj zenit, kod nas je u boji to izašlo, ono je čudo loše.
Chariola mi je dobar u maxi tajanstveni otok.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#16 Posted : 9. studenog 2018. 23:37:06(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
john_constantine wrote:
Da, mislio sam na maxi dolina vjetrova i užasno prokletstvo.

Segni bi bilo bolje da je radio na horor epizodama zagora.

Pesci je onaj što je crtao specijal zenit 999?

U prvom maxiu po njegovom crtežu ništa ne možeš skužiti samo tekst Baseball ,onaj tko je crta taj zenit, kod nas je u boji to izašlo, ono je čudo loše.
Chariola mi je dobar u maxi tajanstveni otok.


O kakvom vi Zenitu 999 pričate?? Blink
Valjda 666!
Ako je 666, onda je crtač Piccatto, jedan od najboljih iz Dylanova staffa. Istina, bio je odličan. Sad je dosta lošiji, a Zagoru ne paše njegov crtež.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#17 Posted : 10. studenog 2018. 0:25:13(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Zbunio me John Glare
Mislio sam na apokalisptički broj 666, nisam čitao ali sam prolistao tu priču i crtež je blago rečeno loš.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
ReemCP
#18 Posted : 10. studenog 2018. 20:09:47(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 27.10.2018.(UTC)
Posts: 165
Location: UFC octagon
john_constantine wrote:
E vidiš, meni je čovjek munja jedan od naivnijih i slabijih epizoda. Nisam znao da je sclavi pisao. A i crtež baš ne pomaže. Ali imam očekivanja od povratka tog lika čiji su brojevi izašli u Italiji.

U pravu si, ali meni je najviše ostala u sjećanju iz djetinstva, pa reko da je spomenem Smile crtež mi nije čak ni bio loš.
Planina bogova, pa onaj Devil Mask, a naročito i Ludi Hakaram su naslovi koje sam nedavno pročitao od Sclavija, meni se jako svidjeli Cool

"Straighten up, little soldier, stiffen up that upper lip! What you cryin' about? You got me."
Keziah
#19 Posted : 10. studenog 2018. 21:23:27(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Ludi Hakram je dobra epizoda i potiče na daljnje istraživanje u vezi plemena Jivaro i canca tj.smanjivanje ljudskih glava.
Naime radi se o plemenu koje dan danas živi u Amazoniji, dakle Jivarosi najprije odrube glavu,skinu kosu s lubanje, premazuje nekakvom mašću i onda je stave u vrelu vodu.
Nakon toga se napravi vertikalan rez n tjemenu kako bi se izvadila unutrašnjost lubanje.Na kraju svega glava se pokrije slojem zemlje na kojem stavljaju vrela kamenja i nakon nekog vremena izvade i to je to,imaju umanjenu ljudsku lubanju neprijatelja veličine šake.

Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
DinkoJ
#20 Posted : 14. studenog 2018. 18:53:56(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Moje tri najdraže Zagorove priče su DEMON LUDILA, DEVIL MASK I CRNI GOSPODAR. Za Demon ludila sam znao da je Sclavi ali za ove dvije druge priče sam naknadno provjeravao i ispalo je da su isto Sclavijeve tako da ispada da mi je Sclavi najbolji,


Iskreno govoreći brže bolje sam otišao provijeriti tko je napisao FANTAS CHICO zato što mi je to četvrti najbolji Zagor ali nije bio Sclavi, četiri od četiri ipak bi bilo previše.Blushing
Users browsing this topic
Guest
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,148 seconds.