Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

5 Pages123>»
Mister No Almanah - ORIGINALI vs pirati!!!
Dado R.
#1 Posted : 10. ožujka 2020. 10:47:58(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Iako smo prije nekog vremena malo otvorili temu oko laznih, pirratskih izdanja Libellusa koja su se pojavila na trzistu po nekim prodajnim portalima i aukcijama,
a s obzirom na mnoge upite koje dobijamo preko maila odlucili smo otvoriti ovu temu da bude dostupna svima.
I naravno da pojasnimo barem neka obiljezja, karakteristike po kojima mozete lako uociti razlike u originalima i onima koji to niposto nisu.

A u svakom slucaju pozivamo sve vas koji imate pitanja ili vidite objave izdanja koja su upitna ili za koje smatrate da bi mogli bit pirati da nam ovdje javite.

Ovdje cemo pojasniti osnovne razlike kod MNO almanaha 1 i 2 jer vidimo da se i dalje pokusavaju kolekcinarima ti laznjaci po velikim cijenama prodati kao originali.
Najjednostavnije bi bilo kad bi se original i kopija mogla istovremeno drzati u rukama tada bi svako pojasnjenje bilo nepotrebno jer bi se lako uocile razlike u svemu.
No kako se obicno kupuje preko slika dat opisat cemo vam nekoliko karakteristika (naravno uz primjer slika) na koje trebate obratiti pozornost da ne kupite nesto sto zapravo ne zelite.

Kao prvo na naslovnici (ako imate sliku samo prednjeg dijela korice) mozete uociti da MNO logo ima jednu veliku gresku.
U originalu je crvena ploha ispod cijelog znaka a kod pirata ispod slova M pa prema slovu N nedostaje crvena ploha i tu je ispod sivo (vidi slike).
Zatim kod broja 2 siva ploha na kojima su naslovi puno je veca nego kod originala. A nesto vjestije oko uocit ce i razliku u utoru koji se vidi lijevo a odnosi se na dio gdje stroj
stisne korice kod tvrdog uveza. To se uglavnom moze vidjeti i na slici...

Na straznjem dijelu korica isto se vidi veca siva ploha kao i utor kod hrpta od uveza koji kod pirata izgleda kao malo naboran, poguzvan.

No na hrptu se mozda mogu vidjeti i najvece razlike. Osim sto se kod MNO loga isto na djelu kod slova M i prema N ne vidi crvena ploha, jer je nema, siva je,
tu se jos mogu uociti i razlike u fontu koji nije iste velicine kod broja 1 i 2. Zatim kod broja 1 crna ploha s naslovom podvucena je ispod sive a ta siva ploha je preuska u odnosu na original.
A dolje gdje su godine isto su vece plohe... Mislim da je ovo dovoljno karakteristika po kojima se i golim okom na slikama mogu vidjeti razlike izmedju originala i piratskih kopija.


Ako imate bilo kakvih pitanja tu smo...

Evo kako izgledaju ORIGINALI!










A EVO KAKO IZGLEDAJU PIRATI!

Dado R.
#2 Posted : 10. ožujka 2020. 11:53:38(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Evo primjeri prodaje pirata sto su nam javili stripofili pa da vidite gdje se prodaju...

Pozivamo vas da objavite i sami ako naidjete na slicne prodaje, ne samo MNO almanaha vec i drugih izdanja koja vam izgledaju sumnjivo.
Ako ne zelite objaviti ovdje moze i nama anonimno na mail info@libellus.hr



https://www.olx.ba/artik...-almanah-br-2-libellus/

https://www.olx.ba/artik...almanah-1-i-2-libellus/



mmihoci
#3 Posted : 10. ožujka 2020. 12:43:16(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 18.12.2018.(UTC)
Posts: 517
Location: Koprivnica
Vidim da ste (Libellus) krenuli žešće na ovakva "krivo-(umje)tnička" djela.
To je jako dobro.
Šteta što se jako teško ili nikako ne može do izvora "stripomafije" koja to radi pa da Institucije odrade svoj posao kad već ne smiju stripofili.Ninja
Striposlav
#4 Posted : 13. ožujka 2020. 1:07:21(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 31.10.2018.(UTC)
Posts: 15
Location: Croatia
Da radite reprinte to se vjerovatno ne bi događalo,potražnje očigledno ima,a ponude eto više nema,i u toj zoni nastaje piratluk.BigGrin
mmihoci
#5 Posted : 13. ožujka 2020. 9:17:16(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 18.12.2018.(UTC)
Posts: 517
Location: Koprivnica
Striposlav wrote:
Da radite reprinte to se vjerovatno ne bi događalo,potražnje očigledno ima,a ponude eto više nema,i u toj zoni nastaje piratluk.BigGrin


Mišljenja sam da si u krivu.
Piratluka je bilo, je i bit će ga u različitim oblicima: bilo na ovakav način ili digitalnim kopijama ili nešto što mi sad ne pada na pamet.
Osim toga priča o reprintovima (bar Libellus) je već prožvakana više puta.
I drugo imaš drugih izdavača koji tiskaju u drugačijem obliku baš ove Mister No Almanah priče.
I treće kako god okreneš netko će biti nezadovoljan: kolekcionari, preprodavači, pirati ili oni koji čekaju "reprinte".
Možda samo pirati mogu biti najzadovoljniji trenutno i tako dugo dok im "Institucije" ne pokucaju na vrata.
I zašto bi onda "oni koji čekaju reprinte" trebali biti u najpovoljnijem položaju kad to mogu biti pirati, kolekcionari ili preprodavači.
Oki
#6 Posted : 13. ožujka 2020. 16:13:36(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 31.8.2012.(UTC)
Posts: 212
Man
Location: DUGA RESA
Striposlav wrote:
Da radite reprinte to se vjerovatno ne bi događalo,potražnje očigledno ima,a ponude eto više nema,i u toj zoni nastaje piratluk.BigGrin

Jao, jao... za nekoga tko radi u tiskari koja uvijek ima viška materijala, ovo je par sati skeniranja i zajebancije uz ulaganje 0 i boli ga briga ako zaradi ikakvu siću, a vjerovatno zaradi jer uvijek ima budala koje će platiti i piratsku kopiju.
S druge strane, Libellus da radi reprint ovih almanaha...ne vjerujem da bi uspio prodati više od maksimalno 50 komada...
Dado R.
#7 Posted : 13. ožujka 2020. 18:47:13(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Striposlav wrote:
Da radite reprinte to se vjerovatno ne bi događalo,potražnje očigledno ima,a ponude eto više nema,i u toj zoni nastaje piratluk.BigGrin

Nase upozorenje je postavljeno prije svega zbog vas, krajnjih korisnika, jer ne zelimo da vas netko vara i prodaje vam nesto kao original sto zapravo nije.
Svatko ce za sebe odluciti hoce li nesto kupiti ili nece, mi nikoga ne mozemo sprijeciti da kupi piratsko izdanje ni da hocemo, samo smo htjeli ukazati na to da bi mogli biti prevareni
i kupiti nesto sto ne bi kupili da su znali istinu. Odnosno da misle kako su kupili nase izdanje, a nisu. Piraterija nije pocela s nasim knjigama a nece ni zavrsiti s nasim knjigama.
No mi cemo sa svoje strane uciniti sve sto je moguce da sprijecimo prodaju takvih izdanja i nasa je duznost obavijestiti sve nadlezne o tome, a prije svega ucinit cemo sve sto mozemo
da sprijecimo varanje nasih citatelja. I zbog javljanja citatelja putem maila odlucili smo se na postavljanje ovog topica da teme bude javna i svima dostupna.

A sto se tice opaske oko reprinta, pa mogu samo u istom tonu reci da bi nama vjerojatno veca steta bila da radimo reprinte nego sto nam tu stetu mogu napraviti ovi pirati.Blink BigGrin
Pricam o financijskoj steti prije svega. Jer nije da se i pirati prodaju za kikiriki, pa su krajni kupci u svakom slucaju najvise osteceni kad plate nesto kao original za posve original novac i shvate da su prevareni.
Dado R.
#8 Posted : 13. ožujka 2020. 18:49:03(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Oki wrote:
Striposlav wrote:
Da radite reprinte to se vjerovatno ne bi događalo,potražnje očigledno ima,a ponude eto više nema,i u toj zoni nastaje piratluk.BigGrin

Jao, jao... za nekoga tko radi u tiskari koja uvijek ima viška materijala, ovo je par sati skeniranja i zajebancije uz ulaganje 0 i boli ga briga ako zaradi ikakvu siću, a vjerovatno zaradi jer uvijek ima budala koje će platiti i piratsku kopiju.
S druge strane, Libellus da radi reprint ovih almanaha...ne vjerujem da bi uspio prodati više od maksimalno 50 komada...


Upravo tako...
Striposlav
#9 Posted : 14. ožujka 2020. 20:43:47(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 31.10.2018.(UTC)
Posts: 15
Location: Croatia
Ok,možda sam prošli post malo pregrubo napisao i moja isprika zbog toga.Naime ja sam u početku pratio više vaših junaka,ali neke epizode određenih serijala nisam na vrijeme kupio(financijski problemi),a kada sam kasnije to mogao umeđuvremenu su postale rasprodane i višestruko skuplje (uglavnom na aukcijama)kako su potom izlazile nove epizode,a ja nisam više mogao nabaviti stare,jednostavno sam rasprodao ono što sam imao i odustao od dalje kupovanja tih stripova.Istina je da je najveći problem kod pirata,ili u ovom slučaju bolje to nazvati krivotvorinama što se obmanjuju kupci koji misle da kupuju originale,(a krivotvori se danas baš sve,od mobitela,auto dijelova,odjeće,slika,itd.).Dok evo npr. na njuškalu prodaju kopije zs/lms stripova ili dvd izdanja i uopće ne skrivaju da su to kopije,(kako to prolazi ne znam),ok nije ni to dobro(autorska prava,licenca itd),ali mislim da je donekle manje zlo nego da još uz to varaju i kupce,ko to hoće kupiti bude kupio ko neće nebude.Evo link na jednu krivotvorinu vašeg stripa(bar mislim da je):
https://www.kupindo.com/...vi/60576469_Zagor-prica
,ja sam taj strip sva sreća na vrijeme rezervirao i kupio,ne znam doduše što bih učinio da mi samo on fali,no činjenica je da se ne kopiraju baš svi vaši rasprodani stripovi,već uglavnom oni koji su jako traženi i dostižu sulude cijene po aukcijama.Ja sad i ubuduće pazim da uglavnom na vrijeme kupim ono što pratim.Smile
Dado R.
#10 Posted : 15. ožujka 2020. 10:14:44(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Ma sve OK, naravno, sve razumijem i nista ne zamjeram. Temu oko reprinta smo vise puta prozvakali.
Nama je ovdje ovim topicom prvenstveno cilj zastiti kupce da ne budu prevareni.
shizma
#11 Posted : 16. ožujka 2020. 18:34:28(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 5.2.2020.(UTC)
Posts: 26
Location: Rijeka
Pozdrav ljubitelji stripa.

U startu, da jasno i nedvosmisleno kažem svoj stav.

Apsolutno sam i uvijek za pireteriju a protiv sam i uvijek da se na pirateriji zarađuje, pogotovo pod lažnim predstavljanjem kao original, kao što je ovdje slučaj. To je baš krađa.

E sada, razrada mog stava.

U kojim slučajevima je prodaja ovakvih tiskanih izdanja u redu, po mom stavu.? Definitivno u slučajevima kada original nije dostupan, što je kod Vas na žalost pravilo a ne iznimka, ali isključivo pod uvjetom da se navede da nije original nego kopija, što je ključno...pa tko želi tiskano izdanje, jer eto voli pod rukom imati štivo više nego u elektroničkom obliku, ovo mu to omogućuje.
Sigurno je to ilegalno ali kako kaže moto, "sharing is caring" (ovo vrijedi za elektroničke oblike, odnosno skenove) Smile a vrlo vrlo bitna stavka je da su original izdanja NEDOSTUPNA.

Neću ulaziti u moralnost i legalnost "šeranja" bilo čega ali definitivno to podržavam. Evo primjer: U poslu kojim se bavim vrlo često su mi potrebni znanstveni članci koji su jako skupi a ova kolegica je omogućila čitanje svima, a ne samo bogatim sveučilištima:
sci hub

Da se vratim na strip.

Polazim od sebe i od nekoliko prijatelja koji bi sigurno kupovali npr. Zagor Vašu bibilioteku da je dostupna. Za njih ne mogu garantirati ali mogu za sebe...međutim ona je nedostupna...ili povremeno dostupna na aukcijama po bezobraznim i nerealnim cijenama. Tako i vi, indirektno potičete pirateriju jer su izdanja "eksluzivitet" i nedostupna.

Za sebe mogu garantirati da bi pratio od početka i Mister No te Martin Mystere, ma praktički cijelog Bonellija. Kad kažem pratio to znači SIGURNO kupio sva izdanja ali kroz određeni vremenski period...naravno, nemoguća misija. Mislim da ima i drugih koji razmišljaju kao ja, trebalo bi nekako ispitati tržište.

Siguran sam da bi i vi htjeli da se prodaje više i imati na lageru stripove ali eto, što je tu je. Skup tisak i svi ispaštaju a najviše me iritira kad vidim aukciju "glanc"...ma koji klinac kupuješ strip kad ga ni pročitao nisi. Samo da bi na njemu zaradio kad postane službeno nedostupan. To je meni gore od bilo koje piraterije.

mmihoci
#12 Posted : 16. ožujka 2020. 19:31:55(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 18.12.2018.(UTC)
Posts: 517
Location: Koprivnica
Ne znam zašto i dalje raspravljate o piratluku bilo Libellusovih knjiga ili bilo ičeg drugog. Usput, usporedba piratluka stripova ili nečeg drugog jednostavno "ne pije vodu" i te usporedbe mi fakat kidaju živce.

Ne znam zašto raspravljate o reprintima (u ovom slučaju LIbellus knjiga od strane samog Libellusa) kad vam je i jedan i drugi Dado već X puta ponovili zašto to za sad ne rade. Da li će se predomislit, ja mislim vrlo teško, ali nikad ne reci nikad.

Ova tema je najmjenjena da se ukaže na Knjige na kojekakvim portalima za oglase ili aukcije koje nisu orginali.
I to treba podržati i kad se naleti na tako nešto obavezno prijaviti samom Izdavaču.

Treba znat da iza svakog izdanja (a posebice Libellus nivoa kvalitete) stoji rad i financije koje piratluk obezvređuje. Pogotovo piratluk ovog tipa. A da ne govorim o kolekcionarima koji ispadaju "glupani", a oni koji naprave/nabave piratsku verziju "pametnjakovići".

No, ako o tome (piratluku, jel), moja draga ekipo želite raspravljati onda predlažem da se otvori posebna tema za to pa možemo u dokolici oko toga razglabati i pustiti Libellusovce da rade na novim izdanjima umjesto da troše vrijeme na ovakve, po meni, jalove rasprave.
shizma
#13 Posted : 16. ožujka 2020. 21:57:46(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 5.2.2020.(UTC)
Posts: 26
Location: Rijeka
Ne raspravljam o ničemu, smatrao sam da je tema prigodna da iskažem svoj stav.

mmihoci, već mi se učinilo tako ali ti kao da si glasnogovornik libellusa, i to pro bono...da ne upotrijebim slikovitiji izraz za to kako mi izgledaju tvoji postovi.

Nitko nikoga ne dira, svatko neka radi što hoće kao i svatko neka iskaže svoje mišljenje. Ako konkretno moje vlasniku ovog foruma smeta neka ga makne, briga me ali daj molim nemoj tako očito podilaziti, mučno je za čitat.
Dado A.
#14 Posted : 16. ožujka 2020. 22:54:39(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 3.610
Location: Makarska
shizma wrote:
Ne raspravljam o ničemu, smatrao sam da je tema prigodna da iskažem svoj stav.

mmihoci, već mi se učinilo tako ali ti kao da si glasnogovornik libellusa, i to pro bono...da ne upotrijebim slikovitiji izraz za to kako mi izgledaju tvoji postovi.

Nitko nikoga ne dira, svatko neka radi što hoće kao i svatko neka iskaže svoje mišljenje. Ako konkretno moje vlasniku ovog foruma smeta neka ga makne, briga me ali daj molim nemoj tako očito podilaziti, mučno je za čitat.


Bitno je samo da nema laži i vrijeđanja, a drugo je sve okej. Izlaganje različitih stavova i mišljenja je poželjno, to uostalom i jest svrha ovog foruma. Puno dobrih ideja se rodilo iz toga svojevrsnog brainstorminga, a mi nemamo svoje glasnogovornike ovdje. Dapače, mmihoci je često bio jedan od naših najžešćih kritičara...Wink

Dakle, slobodno izlažite svoje stavove, mi nemamo ništa protiv toga, dapače.Smile
shizma
#15 Posted : 16. ožujka 2020. 23:22:16(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 5.2.2020.(UTC)
Posts: 26
Location: Rijeka
Nevezano za temu, ne znam što se dogodilo ali Skriveno lice, prva knjiga postala je dostupna ponovno, što znači da su sad sve dostupne, što znači da kupujem. Smile

Do sada je to bio najbolji primjer "krnjave" ponude jer su bili dostupni svi brojevi osim prvog a riječ je o "samo" sedam knjiga.

Evo riskiam i idem sad kupiti prva dva broja i nadam se da ostalih pet neće ispariti. Smile

cladis
#16 Posted : 17. ožujka 2020. 6:54:19(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 15.9.2019.(UTC)
Posts: 327
Location: Austrija
shizma wrote:
Nevezano za temu, ne znam što se dogodilo ali Skriveno lice, prva knjiga postala je dostupna ponovno, što znači da su sad sve dostupne, što znači da kupujem. Smile

Do sada je to bio najbolji primjer "krnjave" ponude jer su bili dostupni svi brojevi osim prvog a riječ je o "samo" sedam knjiga.

Evo riskiam i idem sad kupiti prva dva broja i nadam se da ostalih pet neće ispariti. Smile

Nećeš se pokajati, meni je taj serijal bio pravo osvježenje a ništa lošiji nije ni Shanghai D. koji mu je svojesvrsni nastavak
mmihoci
#17 Posted : 17. ožujka 2020. 21:52:08(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 18.12.2018.(UTC)
Posts: 517
Location: Koprivnica
Ne znam na osnovu čega u mojim postovima izgleda da sam glasnogovornik Libellusa ili da im "podilazim". Ne osjećam se tako.
Relanost je:
1) Od reprinta za sada ništa na što je Libellus već u par navrata u ovoj temi i drugim obrazložio zašto, i dalje oko toga pod raznim "izgovorima" je bespredmetno raspravljati (bar meni)
2) Piratluk kakav god, je kontraproduktivan i to je moje čvrsto uvjerenje i štetan kako za Izdavača tako i za Kolekcionara i po meni pogotovo za tiskane "krivotvorine" nema mjesta za njih na portalima za aukcije ili oglase. Takove pojave treba prijaviti i zato je prvenstveno namjenjena ova Tema.
3) Neki Libellusovi serijali su više zapostavljeni i ne izlaze već duže vremena (čak nekoliko godina). Razloga je više i tu spadaju i ono što sam naveo pod 1) i 2)
4) Libellus Knjige u odnosu na ostale Izdavače su dosta kvalitetnije a i time skuplje i naklada je takva kakva je (i to je u više navrata u raznim Temama objašnjeno zašto) pa su i te Knjige primamvljivije krivotvorenju.

Zašto "navijam", ponekad, da ne davite oko reprinta ili "nagovaram" da se podrži Izdavač(i) je zato što bih htio da se fokusiraju da što više kjniga izađe po turi da se i ovi "Zapostavljenici" nađu češće.

Svi oni koji su sad počeli skupljat mogu samo savjetovat da budu strpljivi i da "progutaju" (ako ne mogu onda treba biti strpljiv duže vrijeme) ponekad visoke cijene nekih Knjiga i da prije kupovine tih skupih a sumnjivih izdanja prijave i na ovu Temu da se izbjegnu možebitna razoračanja. Time će i svoje kolege/prijatelje "ovisnike ove vrste droge" spasiti od tih neugodnih i razočaravajučih kupovina.

Lijep pozdrav,

Mario Mihoci


Dado A.
#18 Posted : 18. ožujka 2020. 0:12:32(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 3.610
Location: Makarska
cladis wrote:
shizma wrote:
Nevezano za temu, ne znam što se dogodilo ali Skriveno lice, prva knjiga postala je dostupna ponovno, što znači da su sad sve dostupne, što znači da kupujem. Smile

Do sada je to bio najbolji primjer "krnjave" ponude jer su bili dostupni svi brojevi osim prvog a riječ je o "samo" sedam knjiga.

Evo riskiam i idem sad kupiti prva dva broja i nadam se da ostalih pet neće ispariti. Smile

Nećeš se pokajati, meni je taj serijal bio pravo osvježenje a ništa lošiji nije ni Shanghai D. koji mu je svojesvrsni nastavak


Oba su tip-top.Smile
Dado A.
#19 Posted : 18. ožujka 2020. 0:13:16(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 3.610
Location: Makarska
mmihoci wrote:

3) Neki Libellusovi serijali su više zapostavljeni i ne izlaze već duže vremena (čak nekoliko godina).


Radimo na hvatanju zaostataka.
Striposlav
#20 Posted : 19. ožujka 2020. 1:20:41(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 31.10.2018.(UTC)
Posts: 15
Location: Croatia
Ja imam doma dva piratska izdanja,onaj A.Ford o Titu(mali format) i neke Dilanove kratke priče(davno sam to kupio),čak su i solidno napravljeni,imao sam i D.Dog&M.Mystere 2,no toga sam se riješio čim se pojavilo Libellusovo izdanje.Moje je mišljenje da ipak postoji neka razlika između klasičnog piratskog izdanja i baš ono prave krivotvorine.Obični pirati imaju često vlastiti izgled,dizajn pa čak i prijevod(tu se ništa ne skriva),često se radi i o neobjavljenim izdanjima koje do tada ni ne postoje u drugačijem obliku.Ok,u oba slučaja nisu plaćena prava i sl.ali smatram da je krivotvorina nešto mnogo podmuklije,čista imitacija već postojećeg izdanja,u cilju da se obmani i prevari kupca,i na tome fino profitira.To je otprilike kao razlika između virusa gripe i korona virusa,oboje sjedaju na pluća,ali razlika je očita.
Users browsing this topic
Guest (4)
5 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,169 seconds.