Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

7 Pages<1234>»
MARTIN MYSTERE
Keziah
#21 Posted : 28. listopada 2018. 2:12:03(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
LETEĆI OSVETNICI

SCENARIJ
Stefano Santarelli

CRTEŽ
Rodolfo Torti

NASLOVNICA
Giancarlo Alessandrini

ORIGINALNI BROJ
145





PRIČA: 6
SCENARIJ: 6
CRTEŽ: 6
NASLOVNICA: 8

62 %



Ovo je moj prvi Martin pročitani nakon, sigurno dvadeset godina, ako ne i više, dojmovi su sasvim u redu.

Priča započinje radnju s likom Claudia koji završava dosta neodređeno.Moglo je to biti malo bolje odrađeno.
Sviđa mi se dio radnje koja se odnosi na profesora Sabatinija ( interesantno ime kada se pogleda ime scenarista ove priče ) i keltsku mitologiju.
Zanimljiva mi je radnja koja se odnosi na jednog od vrhovnih bogova Kelta,boga Luga, inače bog sunca,svjetlosti i pobjede.Zaštitnik je Irske ako se ne varam, mogao je Santarelli malo više ući u dubini njegovog božanstva.
Kraj je kao i obično za većinu Bonelli stripova,naglo završen u stranicu,dvije.
Java mi se čini dosta marginalan lik, barem u ovoj priči, ništa važno se nije desilo s njim osim na početku kada je instinktivno osjetio neprijatelja.

Ima dosta scena koje mi se sviđaju, ispale bi još bolje da nema cenzure, kod scena nakon što su gavrani izvršili ubojstva.
Također su dobre scene s predavanja o povijesti Kelta, svastici,narječju.

Za crtež ne znam što reći s obzirom na to da je ovo prvi Martin nakon dugo vremena koji sam uzeo u ruke.
Nemam neke velike zamjerke na rad Tortia, mogu reći da mi se crtanje njegove okoline sviđa, a ono što mi se ne sviđa, kako crta lica iz bližeg kadra.

Naslovnica mi je jako dobra.
Crkve u pozadini upućuju na misteriju isto kao i gavrani, boje su također u redu kao i ime samog stripa.
Naslovnica vjerno opisuje događaje u stripu.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#22 Posted : 28. listopada 2018. 7:13:57(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
Ove dvije priče sam nedavno čitao,ponovim gradivo pa ostavim komentare.
Spock ti ćeš bolje znati,sad je ovo period lošijih priča?
Mislim na ediciju koju izbacuje LL.



Da, to su tzv. talijanske misterije, odnosno razdoblje od dvije i pol godine koje je Martin proveo u Firenci (SR 134-165). Loše je relativan pojam. Ima solidnih epizoda, ali i loših. Kasnije epizode su bolje, pogotovo one koje je izdao Strip-Agent (SR 181-226) koje su efektnije i bolje u svakom pogledU.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#23 Posted : 28. listopada 2018. 15:32:55(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Pitanje: Koji vam je najbolji Marti?

Za razliku od ostalih junaka gdje se teško odlučiti za jednu najbolju epizodu, kod Martija mi samo jedna iskače:

Gigant br. 1: Tajna svetog Nikole



U ovom stripu je sažeto sve zbog čega volim Martija. Castelli to priča sa mnoštvom točnih povijesnih podataka i zato bi bilo najbolje ovaj strip pročitati dva puta(drugi put nakon pročitanih stripova na koji se priča nadovezuje).
Ovdje posebno dolazi do izražaja Castellijeva specijalnost pripovijedanja. Jednostavno ne znaš gdje prestaje stvarna povijest, a počinje fikcija.

Da vidim ostala mišljenja!LOL
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#24 Posted : 28. listopada 2018. 18:36:01(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
@Spock
Nisam znao da je toliko dugo Martin proveo u Italiji,pa sama ideja i bez čitanja zvuči loše.
U vezi najbolje priče Martina,kako sam rekao nisam puno čitao, ali najbolja mi je priča koju sam čitao još kada je izašla u izdanju Slobodne Dalmacije,čitao sam prvi dio priče koji mi se činio fenomenalan a drugi nikada nisam pročitao.U fazi sam nabavke te knjige.


Reci mi u vezi tih giganata, koje brojeve je teško nabaviti?Mislim tri,četiri i još poneki,ako se ne varam.I to imam u planu već duže vremena nabaviti.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#25 Posted : 28. listopada 2018. 21:22:01(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
@Spock
Nisam znao da je toliko dugo Martin proveo u Italiji,pa sama ideja i bez čitanja zvuči loše.
U vezi najbolje priče Martina,kako sam rekao nisam puno čitao, ali najbolja mi je priča koju sam čitao još kada je izašla u izdanju Slobodne Dalmacije,čitao sam prvi dio priče koji mi se činio fenomenalan a drugi nikada nisam pročitao.U fazi sam nabavke te knjige.


Reci mi u vezi tih giganata, koje brojeve je teško nabaviti?Mislim tri,četiri i još poneki,ako se ne varam.I to imam u planu već duže vremena nabaviti.


"Otrovni ocean"
Definitivno odlična epizoda. U top 20!

Za nabavljanje Giganata ne znam jer sam imao sreću pa sam ih na vrijeme nabavio. Brojevi 3 i 4 sigurno, a možda i 8 jer je taj ranije izašao zbog gostovanja Filippuccija na Mafestu. Još mi ga je Curunir poklonio zbog neke sitne usluge.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#26 Posted : 28. listopada 2018. 22:58:40(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Kažem Martina sam počeo još dok je izlazio u Slobodnoj Dalmaciji,onda sam stao i nisam nikako obraćao pozornost na njega, jednostavno mi je bio manje bitan strip pored Zagora i Alan Forda.
U novije vrijeme sam mu dao još jednu priliku i ful mi se svidjelo što se bazira na povijesnim činjenicama ili fikciji, čitati strip i usput nešto naučiti-savršeno!
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Cagliostro
#27 Posted : 30. listopada 2018. 14:13:34(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.2.2012.(UTC)
Posts: 23
Location: Belfast, Ireland
Pitanje padobranca, posto sam davno nekad citao ove epizode ko klinac, u SD izdanju...
Jel medju ovim epizodama i ona neka sa samostanom ? Mislim da je bila dvodjelna, u glavi su mi samo neki flashbackovi, tipa kad sve casne dobijaju neki kruh, ona koja dobije crni - najebe....
Ako se ne varam u djiru su neke zmije i kripta
Keziah
#28 Posted : 30. listopada 2018. 16:10:23(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Cagliostro wrote:
Pitanje padobranca, posto sam davno nekad citao ove epizode ko klinac, u SD izdanju...
Jel medju ovim epizodama i ona neka sa samostanom ? Mislim da je bila dvodjelna, u glavi su mi samo neki flashbackovi, tipa kad sve casne dobijaju neki kruh, ona koja dobije crni - najebe....
Ako se ne varam u djiru su neke zmije i kripta

Uf, ovo što si opisao zvuči jako dobra podloga za priču, nisam ti neki znalac Martina, da se ne ponavljam više puta sam napisao da sam tek u "povojima", čekamo Spocka, on će ti sigurno znati, on je ekspert.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#29 Posted : 30. listopada 2018. 19:14:10(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Cagliostro wrote:
Pitanje padobranca, posto sam davno nekad citao ove epizode ko klinac, u SD izdanju...
Jel medju ovim epizodama i ona neka sa samostanom ? Mislim da je bila dvodjelna, u glavi su mi samo neki flashbackovi, tipa kad sve casne dobijaju neki kruh, ona koja dobije crni - najebe....
Ako se ne varam u djiru su neke zmije i kripta


Jeli možda ova?

Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#30 Posted : 30. listopada 2018. 19:35:38(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Po naslovnici to je to, tu su kao neke zmije, samostanske zidine, križari...
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Cagliostro
#31 Posted : 30. listopada 2018. 21:52:31(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.2.2012.(UTC)
Posts: 23
Location: Belfast, Ireland
A mozda je i ova....
https://ibb.co/geBtDL
Cak mi vise baca na ovu moju, no moguce da je i Spock u pravu... stvarno je bilo davno... moguce da se i moj mozak poigrava sa mnom i povezuje dvije price u istu
Cagliostro
#32 Posted : 30. listopada 2018. 21:55:46(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.2.2012.(UTC)
Posts: 23
Location: Belfast, Ireland
S time da mi naslovnica, teutonske bastine izgleda totalno za to
Spock
#33 Posted : 30. listopada 2018. 22:04:40(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Cagliostro wrote:
A mozda je i ova....
https://ibb.co/geBtDL
Cak mi vise baca na ovu moju, no moguce da je i Spock u pravu... stvarno je bilo davno... moguce da se i moj mozak poigrava sa mnom i povezuje dvije price u istu


Moguće je! Ta epizoda ide odmah nakon one što sam je stavio.
Vjervatno je jedna od te dvije.
Za sigurnu potvrdu trebat ćemo malo pričekati, jer Libellus će to izdati za nekih desetak brojeva.
Ako ti je hitno, mogu ti pogledati u SD izdanju, ali nisu mi pri ruci.

Ma, u biti, sutra ću pogledati. Baš i mene zanima. Smile
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#34 Posted : 31. listopada 2018. 16:16:43(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Spock wrote:
Cagliostro wrote:
Pitanje padobranca, posto sam davno nekad citao ove epizode ko klinac, u SD izdanju...
Jel medju ovim epizodama i ona neka sa samostanom ? Mislim da je bila dvodjelna, u glavi su mi samo neki flashbackovi, tipa kad sve casne dobijaju neki kruh, ona koja dobije crni - najebe....
Ako se ne varam u djiru su neke zmije i kripta


Jeli možda ova?



Pogledao sam na brzinu!

U ovoj imaš Teutonce, zmije i samostane, ali nema časnih. Solidna epizoda s vrhunskim Filipuccijevim crtežom.

U drugoj (Kripta i noćna mora / Gospodarica zmija) imamo časne, zmije i kripu, ali nikakav kruh. Ovo je jedna od upečatljivijih epizoda sa slikom Sv. Jurja koji ubija zmaja i šokantnim otkrićem vezanim za sliku na kraju. Naime, slika je stoljećima bila sakrivena i prebojana crnom bojom. Nakon pronalaska stoji izlozena u crkvi, ali mlada i zgodna restauratorica otkriva pravu istinu. Slika je postavljena krivo, ne ubija Sv. Juraj zmaja već obrnuto, a to se vidi kada se slika obrne ne pravu stranu.
Fascinating! BigGrin
Obožavam ovakve epizode, a čovjek se zapita koliko ovakvih podvala i podmetnutih sotonističkih radova ima u crkvama.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Cagliostro
#35 Posted : 31. listopada 2018. 19:36:12(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.2.2012.(UTC)
Posts: 23
Location: Belfast, Ireland
Upravo sam procitao ovu sa slikom svetog jurja ( :
Ocito sam obje epizode malo povezao u glavi ( :

Al ova sa slikom je odlicna, sad je na redu i ova druga ( :

Puno hvala Spock majstore
Cagliostro
#36 Posted : 31. listopada 2018. 19:38:36(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.2.2012.(UTC)
Posts: 23
Location: Belfast, Ireland
Sad idem pronac tu epizodu, sa tim kruhom ( mislim da je kruh, mozda nesh drugo )
Spock
#37 Posted : 31. listopada 2018. 19:45:00(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Cagliostro wrote:
Upravo sam procitao ovu sa slikom svetog jurja ( :
Ocito sam obje epizode malo povezao u glavi ( :

Al ova sa slikom je odlicna, sad je na redu i ova druga ( :

Puno hvala Spock majstore



Nema na čemu!
Meni je gušt ovako raspraviti o pričama i malo se prisjetiti.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Ned Tana
#38 Posted : 2. studenog 2018. 17:02:40(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 2.11.2018.(UTC)
Posts: 8
Man
Location: Hrvatska
Mystere je dovoljno dosljedan sebi da postoji realna mogućnost uspostave studija po istoimenom glavnom liku..
Spock
#39 Posted : 23. studenog 2018. 20:44:46(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska


MM LIB 99: Preko zidina (SD 12, SR 146)

Broj stranica: 94

Scenarij: Roberto Pagliara, Saverio Minutolo & Alfredo Castelli,
Crtež: Gianluigi Coppola
Naslovnice: Giancarlo Alessandrini

Zanimljivosti: Sherlock
- Zahir na arapskom znači vidljiv, prisutan, onaj kojega je nemoguće ne primjetiti. Nešto ili netko tko nam, nakon što ga upoznamo, malo po malo zaokuplja misli sve dok se više ne možemo usredotočiti ni na što drugo. Možemo ga tumačiti kao svetinju ili kao ludost.
- Roberto Pagliara & Saverio Minutolo, nakon ove, još su samostalno napisali scenarij za epizodu SR 176/177: Duh tetovaže (SD 42/LU 43)
- Gianluigi Coppola bio je poznati ilustrator i fanovi su bili oduševljeni njegovim dolaskom u Bonelli i Dylanov staff, gdje je odradio pet epizoda, da bi potom na Martinu, uz ovu, odradio još dvije epizode: „SR 157: Močvara (SD 23)“ i (u suradnji s „Zagorovim“ Michelom Pepeom) „SR 168: Jackov povratak (SD 34)“. Radio je i na kratkoj priči: „RB 7: Il genetliaco“ iz travnja 1992., još neobjavljenoj kod nas i preskočenoj u Extra seriji, odnosno izdanjima kratkih priča koje je kod nas objavio Libellus u Superbook ediciji.
- Ova priča izvorno je u Italiji objavljena u svibnju 1994. godine, a lik se na početku stripa služi mobitelom. Zanimljivo mi je saznanje da je već tada bilo mobitela.

Kratki sadržaj:
U drevnoj i misterioznoj Bologni, Martin istražuje misterij čudnog, čarobnog novčića koji njegovog vlasnika dovodi u stanje opsjednutosti, na kraju i ludila.

Komentar:
Na brežuljku nedaleko Bologne, jedan starac svjedoči čudesnoj preobrazbi hrasta u čovjeka arijevskog izgleda. Ne, nema nacista u priči, a starca svi ismijavaju kada u krčmi ispriča što je vidio, iako je na mjestu hrasta sada velika rupa.
Istovremeno, Marty i Java dolaze u Bolognu na poziv profesorice Nanni, koja je organizirala kongres o restauraciji i konzerviranju gradskih zidina. Na svom izlaganju o povijesti Bologne i gradskih zidina iznijela je podatak o pronalasku kostura s čudnim novčićem, kojem se nakon pronalaska gubi svaki trag. Taj novčić navodno ima čudne moći, pa onaj tko ga posjeduje postane opsjednut njim. Dokaz njenoj tvrdnji je puno takvih slučajeva u gradu, pa u umobolnici imaju puno ljudi s tim simptomima. Naš Marty, nakon posjeta umobolnici, krene u potragu za novčićem. Kakva se zagonetka tu krije i kakve veze ima hrast koji se pretvorio u čovjeka s zagonetkom, ostaje vam da pročitate!

Zahir:


S obzirom da je troje ljudi radilo na scenariju, od kojih je jedan veliki Alfredo Castelli, bilo bi logično očekivati veliku priču. Kad ono, ćorak!
Pretpostavljam da je netko od ostale dvojice naletio na islamski pojam "zahir", pa se drugi sjetio da je Bologna u prošlosti imala tri reda obrambenih zidina i sada je trebalo od toga napraviti priču. Dojma sam da se ova tema mogla odraditi profesionalnije i na više stranica.

Početak je zgodan s scenom u vlaku gdje Marty (standardno) nikako da umukne i još mu smeta neki lik kojem stalno zvoni mobitel, a razgovor sluša cijeli kupe. Tip je definitivno iritantan, a smiješno je kada kaže sugovorniku da govori glasnije jer u blizini tip koji nije usta zatvorio otkako su krenuli. Nema šta, naš dobri stari stric Martin je opet dobio lekciju. Ta scena mora biti Castellijeva! Dolazak u Bolognu s dosta bitnih i nebitnih podataka o gradu u skladu je s ostalim Castellijevim djelima. Nakon prvih dvadeset stranica već smo stručnjaci o povijesti Bologne, pa je red da majstor prepusti palicu ostaloj dvojici, a i da krene pravi zaplet.
Zaplet i središnji dio priče su zanimljivi i laki za čitanje, a onda dolazi (očekivani) neuvjerljivi rasplet na zadnjih dvadeset stranica. Zanimljivo mi je da su nas u završnici autori pokušali još dodatno obrazovati podacima o povijesti Bologne, iako je bilo očigledno da fali stranica za temeljitiji i uvjerljiviji zaključak priče.

Bolonjske zidine:


Likovi su dosta bezlični i nedovoljno ili loše okarakterizirani. „Čovjek-hrast" je katastrofalan - najgori dio ove priče koji jedino služi kao „deus ex machina". Još je najmanje loš lik zločesta asistentica Giusi Baldi. Najmanje je iritantna, najprirodnija i jedina zgodna žena u priči, a i to je upitno s obzirom da je Coppola crtač. Svejedno, loša karakterizacija likova u Martiju na ovako malo stranica i s puno povijesnih podataka je očekivana, pa to ne mogu ni uzeti za veliku manu.

Zanimljivo je, pa i pomalo provokativno ubacivanje islamske mitologije u povijest nekad drugog najvećeg grada Papinske Države.
Likovi su dosta bezlični i nedovoljno ili loše okarakterizirani. "Čovjek-hrast" je katastrofalan, najgori je dio ove priče i jedino služi kao "deus ex machina". Još je najmanje loš lik zločesta asistentica Giusi Baldi. Najmanje je iritantna, najprirodnija i jedina zgodna žena u priči, a i to je upitno s obzirom da je Coppola crtač. Svejedno, loša karakterizacija likova u Martiju na ovako malo stranica i s puno povijesnih podataka je očekivana, pa to ne mogu ni uzeti za veliku manu.

Ne diraj! Pec-pec!!


Sama ideja dovođenja „Dobrog Starog Strica“ u Italiju je odlična. Italija je najstarija razvijena civilizacija u Europi i dugo je bila centar svijeta, pa je i logično da ima misterija na bacanje, ali ova epizoda je još jedan primjer kako je to šlampavo izvedeno. Većinom sve Martijeve priče u Italiji pate od slične boljke, odnosno nedovoljne razrade scenarija, a može im se predbaciti i da su dosadne i nedovoljno atraktivne.

Crtači ovog perioda snose dio te krivnje, pogotovo ako se aludira na nedovoljnu atraktivnost. Coppola je jedan od njih. Često ga se brka sa Luigijom Coppolom, čak je na UBC-u ova epizoda pripisana Luigiju, iako im je crtež različit. Gianluigi Coppola jako je cijenjen u Italiji, dok je kod nas jedan od najkritiziranijih crtača. Ima tema koje mu odgovaraju, a smatram da njegov realistični stil sasvim dobro prolazi u ovom serijalu, pogotovo u ovakvoj priči, koliko god loš i odvratan njegov crtež većini bio. Loš je u akcijskim scenama, a toga u Martiju svakako ima na kapaljku. Likovi su mu ukočeni i očigledno fali dinamike u crtežu, ali za jezivu atmosferu je odličan. Zbog njegovog crteža ova priča ostavlja jezivi dojam, a izdvojio bih upečatljive scene u umobonici.
Naslovnica zanimljiva i pokazuje bitne postavke teme stripa, a Java u prvom planu podiže atraktivnost iste i obećava ono čega unutar korica nema.

Ukupno gledajući, ovo bi bila jedna prosječna epizoda talijanskih misterija, koja ni po čemu nije upečatljiva i atraktivna, pa se i lako zaboravlja. Npr., sigurno sam je ranije bio pročitao barem dva puta (zadnji put prije desetak godina), a apsolutno se niti jednog detalja nisam sjetio kod ovog novog čitanja. Iz tog razloga i pišem ovu recenziju - da opet ne upadne u zaborav.

(priča: 6, scenarij: 5, crtež: 7, naslovnica: 6) - 60%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#40 Posted : 27. prosinca 2018. 15:03:39(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska


MM SR 147: Kuća slijepih prozora (MM LIB 100, MM SD 13)

Broj stranica: 108

Scenarij: Alfredo Castelli & Claudio Chiaverotti
Crtež: Gaetano i Gaspare Cassaro & Giovanni Nisi
Naslovnice: Giancarlo Alessandrini

Zanimljivosti: Sherlock
- Priča je indirektni nastavak specijalca MM SP 10: Čarobni grad (MM SASP 4) i ima 108 stranica, umjesto uobičajenih 94.
- Radnja se odvija u Veneciji u sklopu talijanskih misterija, a spominju se i događaji iz MM SR 143: Casanova, gdje se Marty prvi put pozabavio misterijama u tom fascinantnom talijanskom gradu.
- Epizoda je izvorno objavljena u lipnju 1994. godine.
- Jubilarni 100. broj fantastične Libellusove edicije. Čestitke! ThumbsUp

Komentar:
Za od većine Martija, ovdje se odmah započinje akcijom i šokantnom scenom gdje naš omiljeni profesor ubija gondolijera koji mu otkriva tajnu kuće zazidanih prozora usred židovskog geta u Veneciji. Usred te misteriozne zgrade nalazi se bunar oktonogonalnog oblika, koji je i središnja točka ove priče.

Srećom, šok kratko traje jer, pojavom pravog Martija u pratnji njegovog nerazdvojnog prijatelja Jave, ubrzo otkrivamo da to nije naš Marty, već golem koji je uzeo njegovo obličje.
Započinje borba na život i smrt s nesavladivim golemom! Kako će ta borba završiti, koje se misterije kriju iza toga bunara i odakle legendarni golemi potječu? Odgovori se nalaze u ovoj epizodi, a ako vas je zaplet zainteresirao, nikad nije kasno da ih otkrijete!

Sama postavka priče odlična, mjesto radnje fantastično, ali razvojem radnje priča gubi na uvjerljivosti, a zbog diletantskog scenarija ostaje loš dojam nakon čitanja.
Borba s golemom na početku, s arhaičnim opisima borbe u didaskalijama, je komična. Scenaristička rješenja u daljnjem razvoju priče su slučajna i neuvjerljiva, posebno spuštanje u bunar s događajima u njemu. Kasnijim razvojem priče, postaju nejasna događanja na samom početku s požarom i ključem (Mafteach) koji bi trebao služiti za siguran ulazak u bunar.
Braća Cassaro su dobro odradili posao, ali dojam kvari Nisi. Očigledno je gdje je on uskakao. Uz scene iz prošlosti ima i dijelova u vremenu radnje priče, kao npr. 53. str. u SD izdanju (55. u Libellusovom).
Atraktivna naslovnica vjerno dočarava bitne postavke priče, bez nekih spoilera koji bi mogli pokvariti dojam pri čitanju.

(priča: 6,  scenarij: 3, crtež: 7, naslovnica: 7) - 55%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Users browsing this topic
Guest (2)
7 Pages<1234>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,179 seconds.