Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

11 Pages«<45678>»
MISTER NO
Keziah
#101 Posted : 2. prosinca 2018. 16:32:36(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Po tvojim ocjenama,spock, vidim da cijena pojedinih knjiga nema veze s kvalitetom istih,kakav ironija.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#102 Posted : 2. prosinca 2018. 20:33:30(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
Po tvojim ocjenama,spock, vidim da cijena pojedinih knjiga nema veze s kvalitetom istih,kakav ironija.


Cijena izdanja nije nikakvo mjerilo! Cool
Ne mora značiti da je priča svima dobra ako je meni.Smile
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
ReemCP
#103 Posted : 2. prosinca 2018. 22:33:02(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 27.10.2018.(UTC)
Posts: 165
Location: UFC octagon


Tajanstveni grad

Nisam očekivao puno od ove priče, pogotovo kad sam vidio crtača za kojeg nikad čuo (Vincenzo Monti), a i priča je na manji broj stranica, pa reko sumnjam da je ovo neki "klasik". Ali me ugodno iznenadilo, dapače, nije uopće to loše bilo. Ovdje mi je kao nikad dosad na kraju jako došlo žao našeg "Pilota", koji je na kraju izigran i pognute glave krenuo kući. Osjećao se potpuno bespomoćno i zbunjeno.

U početku Mister Noa susrećemo u njegovom pajperu sa mušterijom koji je u stilu "žalosne sove", sve neke crne misli koje mu se motaju po glavi i koje izgovori, one se i ostvare. Zapravo, taj uvodni dio je i osmišljen sa dozom humora, a upravo u tom dijelu se Mister No nakratko referira na priču koju je doživio na Haitima, i to nije slučajno - Castelli je tamo kao i ovdje, isto bio zadužen kao scenarist.

U povratku Mister No ulijeće u oluju i mora negdje prisilno sletjeti. Usred te pomutnje gdje i mi čitatelji nismo sigurni jel naš junak halucinira ili stvarno usred prašume vidi nekakav grad, dolazi na trg tog grada u kojem se čini, nema žive duše. Upravo se radi o tom "tajanstvenom gradu" kako i glasi naziv ove epizode.

Mister No kasnije susreće neke agente koji ga podvrgnu nekakvoj psihoanalizi, željeći saznati gdje je ta lokacija "tajanstvenog grada", ali i sve što zna. Čak i ubacivanje one ljepotice u priču mi je jako bilo sumnjivo, ono, predobro da bi bilo istinito. Kraj takav kakav je, ali možda i realan kad malo više razmislimo.

Ovaj crtač Monti me jako ugodno iznenadio, odličan je bio. Čak mi se svidjela i njegova verzija "Pilota" :)



El Loco

Prva naslovnica nema veze sa pričom, ali u tom stripu počinje sljedeća priča. Također i druga naslovnica možda nije najbolje napravljena, pošto je taj glavni zločinac u priči ćelav!

Na samom početku Mister No dobiva naizgled poštenu mušteriju, odmah plaća, ne zanima ga na koju lokaciju će ići već random odabirom prstom pokaže na kartu odredište. I sve je dobro dok ne saznamo da se radi zapravo o jednom ljubomornom liku čija ga je djevojka napustila, a čini se da je Mister No bio s tom djevojkom (valjda se samo o plesu radilo, koliko saznajemo). I odluči napravit pomutnju u pajperu dok su bili u zraku, da ubije sebe i našeg junaka!

Mister No se nekako pribere i uspije uzet komande u svoje ruke, te nakon slijetanja, na njemu svojstven način riješi se te "mušterije". Igrom slučaja tako Mister No se našao ovaj put u Bogoti gdje saznaje za djelovanje bande na čelu sa El Loco-om koji teroriziraju lokalno stanovništvo. Pri jednom događaju, upravo i oni ukradu Mister No-ov pajper i Mister No se sad ne može vratit u Manaus, već je osuđen neko vrijeme tamo provesti. Ipak, nakon još jednog nemilosrdnog pokolja, odlučuje uzeti stvari u svoje ruke..

El Loco je jedan od najvećih gadova koje smo imali u serijalu, a toliko je licemjer kad drugima prigovara zbog psovki, a on hladnokrvno i kukakvički ubija sve što mu se nađe na putu. Na kraju saznajemo da je bio i zaštićen "odozgo", ali drago mi je da je upravo naletio na našeg "Pilota" koji ga je okončao u stilu.

Upravo taj zadnji manevar, ako se dobro sjećam u onom sjajnom filmu "Plavi grom" iz 83' godine, legendarni Roy Scheider je na kraju izvukao jednu takvu "akrobaciju" i porazio glavnog zločinca.

Spomenimo i onu žensku, koja je na neki način jako sličnog karaktera kao Mister No, nema niti kod nje opcije da se ide "skrasiti", tako da nam je "Pilot" možda i po dr. put zaredom izvisio kod žena, a kako Spock kaže u svom komentaru za proteklu epizodu, neka malo i on osjeti kako je to [:D]
"Straighten up, little soldier, stiffen up that upper lip! What you cryin' about? You got me."
DinkoJ
#104 Posted : 4. prosinca 2018. 0:13:32(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Inače, ode nam Mister No u Vijetnam.Confused
Spock
#105 Posted : 4. prosinca 2018. 1:41:37(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:
Inače, ode nam Mister No u Vijetnam.Confused


To nije naš Mister No!
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#106 Posted : 4. prosinca 2018. 13:57:50(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Zašto ne bi bio?
Da li si čitao?
Mislim da treba dati priliku pa prosuditi.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#107 Posted : 4. prosinca 2018. 21:38:28(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
Zašto ne bi bio?
Da li si čitao?
Mislim da treba dati priliku pa prosuditi.


1. Scenarist ne ulijeva povjerenje.
2. Pogledaj izgled. To je neki mlađi lik.
3. Koliko godina bi originalni Mister No imao 1965.
4. Mister Noa ni puškom ne bi najerali u novi rat.
5. To je nekakav kompletan reboot, a to ne volim. Ostaje samo slavno ime u ovom slučaju.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#108 Posted : 4. prosinca 2018. 22:29:50(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock wrote:
Keziah wrote:
Zašto ne bi bio?
Da li si čitao?
Mislim da treba dati priliku pa prosuditi.


1. Scenarist ne ulijeva povjerenje.
2. Pogledaj izgled. To je neki mlađi lik.
3. Koliko godina bi originalni Mister No imao 1965.
4. Mister Noa ni puškom ne bi najerali u novi rat.
5. To je nekakav kompletan reboot, a to ne volim. Ostaje samo slavno ime u ovom slučaju.

Za odgovoriti morati ću pročitati serijal barem do Afrike.
Dobra vijest,idem za Hr 17.12. pa uzmem kolekciju pilota Love
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
DinkoJ
#109 Posted : 5. prosinca 2018. 0:59:56(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Ima smisla što govori Spock Mister No bi 1965 imao 43 godine. A pošto je veliki dio života živio u južnoj americi ne vidim razlog zašto bi se priključio Američkoj vojsci da ratuje u Vijetnamu. Postoji šansa samo za neki veliki novac pošto je on uvijek bez prebijene kinte ali ovi mi uopće ne izgledaju kao plačenici.Confused
DinkoJ
#110 Posted : 5. prosinca 2018. 1:01:05(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
On bi eventualno za vrijeme Vijetnamskog rata mogao služiti za CIA-e u Laosu za Air Americu ali da mu se to dobro plati, ako se netko sijeća tog filma Mel Gibson po svemu osim što je oženjen sliči na Mister Noa.
Keziah
#111 Posted : 5. prosinca 2018. 2:41:50(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Kažem, nisam baš relevantan uzevši u obzir da sam pročitao samo ono što je izdala slobodna dalmacija i 3-4 knjige LL.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#112 Posted : 8. prosinca 2018. 16:33:22(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska


MN LIB 15: El Loco (SR 30b/31a, LMS 595/596)

Broj stranica: 126

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti:
- Radnja se događa u Kolumbiji; glavnom gradu Bogoti i zabačenom mjestu Chaparral.
- Nakon Montija u prošloj epizodi, Bignotti ovdje opet vraća Mister Nou Ferrijev izgled.
- U Libellusovom izdanju ponovno imamo dodatak "Zeleni pakao". Nolitta nam ovdje opisuje amazonske kajmane i pleme Caraja.
- Nevjerojatno, ali istinito; Dnevnik u LMS izdanju nije izbacio niti jednu stranicu!

Komentar:
Kronološki gledano, ova epizoda ima najoriginalniji zaplet do tada. Imamo ludog, ljubomornog samoubojicu koji optužuje Mister Noa zbog toga što je plesao s njegovom djevojkom. Lako što se htio ubiti, već je i našeg veseljaka htio riješiti nevolja na ovom svijetu.
Nakon što je u Bogoti otpremio tog budalaša na sebi svojstven način, počinje prava priča.
Naš pilot, nakon za njega (opet) standardnih nevolja na plesnjaku, upoznaje Beatriz, tipičnu južnoameričku crnku. Za razliku od Dalie u prošloj epizodi ova nije moj tip, ali Mister No ima šire kriterije! :-)
Beatriz bi bila samo jednonoćna avantura bez golova da nije nesretnih "bandolerosa" pod vodstvom El Loca. Ta banda razbojnika pod zaštitom bande na vlasti, odlučila se tu noć napasti aerodrom i ukrasti dva aviona, od kojih je jedan Mister Noov Piper. Tako je naš leteći luđak ostao bez krila i našao se u gadnom problemu, ali i u prilici da produbi svoju vezu s Beatriz i zabije koji gol.

Castelli je ovdje ubacio dosta originalnih ideja i elemenata, ali i pretjerao u akcijskim scenama. Upoznao nas je s Bogotom i kolumbijskim znamenitostima na njemu svojstven način, šokirao okrutnošću bande razbojnika i ludošću njihovog vođe, a većinu razbjesnio s tim što je drugu epizodu za redom našeg zavodnika prikazao kao lako zaljubljivog "luzera".

El Loco je stvarno zanimljiv luđak! Tip koji vjeruje u Boga i pazi da u njegovoj prisutnosti nitko slučajno na opsuje ništa vezano s vjerom, a istovremeno je spreman na nevjerojatna zvjerstva i još uživa u njima. Moj Castelli, ekstremni vjernici se ne ponašaju kao El Loco ovdje!! Takvi fanatici čine zločine zbog toga što su u svojoj ludosti uvjereni da to rade zbog višeg cilja. El Loco stalno napominje da sve to čini isključivo za sebe, pa stoga, koliko god lud bio, ne može očekivati božansku zaštitu!
U toj činjenici se otkrivaju Castellijevi očigledni ljevičarski stavovi, a i opsjednutost željom prikazivanja vjere kao nešto što je loše. To je isto nekakva vrsta fanatizma!
Slično kao i na Haitiju, u epizodi "MN LIB 11: Otok magije", imamo prikaz Kolumbije kao policijske države čiji narod terorizira bagra na vlasti.
Akcijske scene su nerealne, ali upečatljive i efektne.
Činjenica da se Mister No opet zaljubio kao dječarac i dobio nogu drugu epizodu za redom ne smatram scenarističkim propustom, već sasvim logičnim nastavkom izdaje iz prethodne epizode. Karakter i ego našeg samoprozvanog zavodnika je bio dobro uzdrman i poljuljan tim događajima, pa su i njegove reakcije ovdje očekivane i opravdane. Treba vremena da se čovjek od takvog šoka oporavi, a kada prođe to razdoblje postane još jači!

Bignotti je još jednom odličan. Fantastična dinamika, ali ponegdje mu je pomalo drhtav crtež. To posebno dolazi do izražaja kod lica likova, posebno Beatriz i El Loco.
Naslovnica nema nikakve veze s radnjom, a i nije nešto atraktivna.

Ukratko, unatoč nelogičnostima i mojim zamjerkama, ovo je jedna uzbudljiva, upečatljiva i originalna priča u skladu sa svim što je do tada izašlo u ovom serijalu.

(priča: 10,  scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 4) - 85%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#113 Posted : 8. prosinca 2018. 17:32:32(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
RIO NEGRO



MOJA OCJENA

PRIČA: 8
SCENARIJ: 8
CRTEŽ: 10
NASLOVNICA: 10

88 %


PRIČA
U Manausu Mister no započinje svoju novu avanturu tako što ulazi u lokalne tuce zajedno sa svojim starim prijateljem Krugerom i novostečenim prijateljem,simpatičnim tamnoputim pjevačem Danom Winter, zbog kojega i upada u spomenute probleme.
U međuvremenu upoznaje tajanstvenu profesoricu zbog koje ponovo dobiva batine...
Kako vjerojatno već i sami pretpostavljate naš Jerry završava u zatvoru odakle ga izvlači stanoviti profesor-znanstvenik,isti ga zajedno sa spomenutom profesoricom unajmljuje da organizira ekspediciju do gornjeg toka Rio Padauirija.
Ekspedicija započinje kako već obično to biva u ovakvim stripovima,pričama...lagano, rekli bi da se sudionici dosađivahu, onda započinju nevolje.
U ovom slučaju prva nevolja je nevjerojatna čvrsta trava u močvarnim područjima,susrećemo tu i razne stanovnike močvarnog područja kako na dvije tako i na četiri noge.
Naša ekspedicija dolazi do sela Indiosa tj. cilja našeg znanstvenika i profesorice, kako bi istražili unutrašnjosti piramide Maya, tu Mister no i sudionici, pa može se slobodno reci i stanovnici sela Indiosi, nailaze na nevolje koje ih očito prate od samog starta putovanja/pustolovine, dakle još iz odredišta Manausa, da bi saznali za te nevolje preporučujem da uzmete u ruke ovaj jako dobar strip Mister noa.

SCENARIJ
Scenariji se proteže kroz prašumu i močvaru Amazonije,što se meni izuzetno sviđa, volim takve scene i okolinu radnje.
Sve jedna scena putovanja brodom je pamtljiva,pogotovo nevjerojatne scene probijanja kroz travu i po meni najbolje scene u ovoj priči, pojavljivanje aligatora.
Od scena koje su mi dobre izdvojio bi one koje su povezane s ostacima Maya.

CRTEŽ
Crtež Disa je jako dobar, jedinu zamjerku imam kako crta pilotovo lice,ali kako priča odmiče tako to izgleda sve bolje i bolje.Izvrsni su mu kadrovi borbe Jerrya i krokodila, samo na tome će dobiti ocjenu više od mene.Pohvalio bi Disa još jednom kako crta žene, lik profesorice je baš privlačno nacrtao.

NASLOVNICE
Ferrijeve naslovnice su izvrsne,pogotovo prva i druga, prva je genijalna i tu se nema što nadodati osim sve desetke.Još bi rekao da je jako dobro tempirao vrijeme tj. jako je dobro naslovnicama dočarao svaki dio price zasebno.

ZAKLJUČAK
Na kraju možemo reci da je Nollita napravio jednu pilotovu avanturu koja će se sigurno pamtiti.
Odlično nas je prove od starta kroz močvaru i prašumu Amazonije sve do cilja price,piramide Maya.
Ovdje bi se još osvrnuo kako nam je Nollita predstavio našeg junaka kao humanista, naime dok je Kruger rješavao neprijatelje po kratkom postupku rješavajući ih života,Jeery ga je zaustavljao i samo onesposobio neprijatelja, ponekada je teško u takvim trenucima izabrati jer time ugrožavaš živote ljudi koje voliš na kraju krajeva i svoj život, to smo jako dobro vidjeli u događanjima unutar piramide kada je Jeery riskirao svoj život ne bi li spasio život onoga koji je doslovno gazio preko mrtvih da se dokopa svog cilja.
Kad sam spomenuo već to, nije na odmet za reci kako mrtve i stare civilizacije treba poštivati,možeš istraživati i zanimati se ali uništavati ili prisvajati...svi filmovi,knjige pa i događaji nas uće kako kod tih stvari prije svega treba poštivati kako ostatke tako i samu civilizaciju.
Treba još reci kako na kraju price vidimo svu " nemirnu" prirodu našeg junaka koja se jednostavno ne da "ukrotiti" od ženske ruke.

ZANIMLJIVOSTI
-Po prvi puta se pojavljuje Dana Winter, simpatičan prijatelj Mister Noa

-Prvi puta se pojavljuje Patricia Rowland,jedna od najvažnijih žena u životu Mr.Noa

-Maya ili Maja, jedan od najciviliziranijih indijanskih naroda domorodačke Amerike nastanjen na poluotoku Yucatán u Meksiku, Hondurasu, Salvadoru i Belizeu, te susjednoj Gvatemali. Danas broje oko 2.000.000 pripadnika. Civilizacija Maja je većinom propala do dolaska konkvistadora početkom 16. stoljeća, a njihove moćne gradove progutala je džungla.

Mayanski grad Uxmal


Odlična scena borme Mister Noa i aligatora

Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#114 Posted : 8. prosinca 2018. 17:43:25(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock ti si već na knjizi 15, ja ću se kompletne kolekcije dočepati 17.12. pa ću uzeti sa sobom.
Imaš li rupe u kolekciji?
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#115 Posted : 8. prosinca 2018. 19:42:09(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:
Spock ti si već na knjizi 15, ja ću se kompletne kolekcije dočepati 17.12. pa ću uzeti sa sobom.
Imaš li rupe u kolekciji?


Nemam rupe, već kratere! Nekih petnaestak najskupljih brojeva, ali ne opterećuje me to. Šta imam, imam.

Drago mi je da si konačno završio dugo najavljivani "Rio Negro". Samo nastavi tako! Moja preporuka je da se pilot čita kronološki jer dojam, u protivnom nije ni blizu isti. To se poglavito odnosi razvoj lika i na usporedbu crteža.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#116 Posted : 8. prosinca 2018. 19:49:29(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Pa dobro,uvijek imaš skenove kao alternativu,stvarno su skupi ovi LL hvala Bogu ja sam još kako tako na vrijeme kompletirao, inače užasne cijene.
Hvala na pohvali, imao sam spremljeno međutim morao sam korigirati tj. korespondirati pa tek onda postati.
Nekako sam skužio da valja kronološki krenuti zato ću sigurno sve uzeti sa sobom pa krenuti.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#117 Posted : 14. prosinca 2018. 7:24:05(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska



MN LIB 16: Lovci na glave (SR 31b/32/33, LMS 601/602/603)

Broj stranica: 226

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Roberto Diso
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti: Sherlock
- Nolitta i Castelli se nisu baš uskladili! Radnja počinje u Bogoti, gdje se odvijala i radnja prošle epizode, a za to ovdje nema nikakvih naznaka ni napomena.
- Nolitta nas, nakon Castellija u prošloj, dodatno puni zanimljivim podacima o kolumbijskom glavnom gradu, kao i domorodačkim kulturnim dostignućima Srednje i Južne Amerike.
- U ovoj epizodi odveo nas je u prašumu Ekvadora, gdje smo upoznali pleme Jivaro i njihov stravični običaj smanjivanja glava odsječenih neprijateljima (tzantas).
- Domorodac koji spašava život našem pilotu ima ime Sangay, baš kao i Nacionalni park Sangay s istoimenim još aktivnim vulkanom najveće visine čak 5230 m. Ekosustav parka varira od tropskih kišnih šuma do ledenjaka, na popisu je UNESCO-vih mjesta svjetske baštine jer je njegova zabačenost dovela do očuvanja rijetkih životinja.
- Dnevnik je izbacio samo dvije stranice!

Kratki sadržaj:
Nakon što je zaglavio u Bogoti zbog kvara na Piperu, Mister No je prisiljen prihvatiti posao traženja jezivih trofeja plemena Jivaro - tzantze ili preparirane i smanjene ljudske glave. Zbog toga put ga vodi u Ekvador zajedno s novim poslodavcem i njegovim mlađim bratom. Ne treba ni spominjati da neće ići sve po planu i da slijede razni problemi u amazonskom zelenom paklu!
Ovog puta završetak je šokantniji i neočekivaniji nego inače, a vi koji niste, vrijeme vam je da pročitate i saznate što se to strašno desilo ovoj ekipi!

Komentar:
Nolitta još jednom dokazuje kakav je majstor bio i kako od jedne jednostavne priče stvoriti nešto što se čita u jednom dahu. Svega ovdje ima, od borbe s anakondom i jaguarom do okrutnih prikaza borbi između dva plemena Indiosa i procesa izrađivanja već spomenutih tzantzi. Sve je dodatno začinjeno nenametljivim opisima raznih kulturnih, kulturoloških, zemljopisnih i drugih zanimljivosti tih egzotičnih krajeva.

Zaplet je drugačiji, originalniji u odnosu na prethodne epizode. Kulminacija radnje je odlična s raznim zanimljivim, atraktivnim, zastrašujućim, neočekivanim i šokantnim događajima.
Jedina mana priče mi je prenaivno oslobađanje i bijeg Mister Noa iz ruku Aguaruna, ali sami završetak poništava sve negativnosti.

Diso briljira, ali i njemu sam našao jednu manu. Mister No je danima bio u komi, a nakon toga i zarobljen. Bilo bi logično da mu je brada narasla. Diso je još jednom, dosta kasnije, napravio takav propust u jednoj epizodi afričkog ciklusa.
Nije valjda da hoće pokazati da je naš pilot golobrad?
Svejedno, neću cjepidlačiti i uzeti mu to za preveliku manu, pa ide desetka. U biti, sama borba s anakondom je dovoljna za to.
Obje naslovnice su dosta bolje od onih za prethodne epizode.
Prva je upečatljivija, ali zato je druga bolje nacrtana. Ferri je tu lijepo dočarao dubinu crteža.

(priča: 10,  scenarij: 9, crtež: 10, naslovnica: 9) - 96%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
ReemCP
#118 Posted : 14. prosinca 2018. 20:42:38(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 27.10.2018.(UTC)
Posts: 165
Location: UFC octagon


Pričao sam sa Spockom da nas nakon kratkih priča očekuje jedna duža, duže priče kakve smo i navikli kod našeg "Pilota", a kad vidimo na početku prije samog čitanja da se radi o dvojcu Nolitta/Diso, odmah čovjek pomisli - pa ovo mora bit dobro Smile

Kad sam vidio naslovnice i tematiku ove priče, odmah sam se sjetio da sam imao jednu epizodu prije kao klinac, a to je ova naslovnica:



Te smanjene glave i pogotovo anakonda mi je ostala u sjećanju, tako da sam još jednom došao na svoje što sam imao prilike napokon pročitat kompletnu priču.

Našeg junaka vidimo na početku u problemima, fali mu jedan rezervni dio za njegov pajper, a nema ni novčića kod sebe. Još bi bilo dobro da se nalazi u Manausu gdje bi mogao zatražit pomoć od pokojeg poznanika, ali u Bogoti u kojoj radnja počinje, to je bio ipak teži poduhvat. Ali uskoro nailazi na jednog čovjeka koji se bavi antikvitetima, gospodin Murdock koji mu ponudi jedan posao u potrazi sa cancama (tako piše u VČ u kojem čitam), odnosno smanjenim glavama. Mister No u početku odbija taj posao, ali kako nema novca i mogućnost da se makne iz tog mjesta gdje se nalazi, nevoljko prihvaća tu ponudu.

I dobro da je prihvatio, jer mi čitatelji smo mogli zajedno sa našim junakom krenut u novu pustolovinu. A upravo su takve avanture meni odlične, kad se ide nekamo u nepoznato, gdje ne znamo što očekivati. Mister Nou je dodijeljen i brat od tog poslodavca, koji je i sam avanturista, ali kako priča odmiče, vidi se da je skroz neiskusan. Mister No mu je čak nekoliko puta spasio život.

Jednom je bilo upravo sa tom anakondom, a tu smo dobili još jednog lika koji je upao kao iz vedra neba. Isto ključan lik u priči. Onaj dio kad su ipak nekako došli do canci (dok se Mister No oporavljao), pa ona procedura dok je trajala i to se pomalo oteglo, već tad sam naslutio da će doći do problema. Pošto su svi bili pijani ili drogirani, pali od umora, pomislio sam, ovi su sad jako lagan plijen ako se njihovi susjedi odluče osvetiti. I upravo se to dogodilo, a naježio sam se kad sam vidio da su i tom Danijelu (ako sam dobro zapamtio ime brata od tog poslodavca) odrubili glavu i napravili je kao trofej. Pomislio sam, koja crna sudbina, koja ironija! Čak mi je njega i došlo pomalo žao jer mislim da nije bio pokvaren. A ponajviše tih Hivarosa koji su zbrisani. A da nije bilo "bijelog čovjeka", oni bi i dalje svi bili živi i u dobrosusjedskim odnosima. Mister No uspijeva pobjeći zahvaljući žrtvi domoroca Sangaya (to je možda bilo najviše navučeno u ovoj priči, ali nije smetalo). Pa onaj šokantan kraj kad Mister No ispred svog gospodina Murdocka stavi na stol ono što je ostalo od njegovog brata - ono, teška ironija na kraju kad razmisliš OhMyGod i na samom kraju, svidio mi se onaj monolog, zapravo misli Mister Noa gdje sam sebe bodri kako ne bi zaspao, da razmišlja o nečemu lijepom, o bilo čemu da se trgne i da ne zaspi dok odlazi sa svojim pajperom.

Meni je ovo možda najjača priča dosada, iako smo imali Rio Negro i Atlantik s kojima smo isto bili oduševljeni. Isto priča gdje gutaš stranicu za stranicom.

edit: mislim da smo jednu avanturu sa ovim smanjenim glavama imali kod Zagora, onaj Ludi Hakaram ako se sjećate.
"Straighten up, little soldier, stiffen up that upper lip! What you cryin' about? You got me."
ReemCP
#119 Posted : 19. prosinca 2018. 21:37:47(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 27.10.2018.(UTC)
Posts: 165
Location: UFC octagon


Bog Jaguar

U prošloj epizodi, Nolitti je društvo radio Diso, a u ovoj sljedećoj priči, to je bio Bignotti. 2 dijamanta u crtačkom staffu našeg "Pilota".

Tko bi rekao da ćemo Mister Noa opet zateći u Bogoti! Iako priznaje da ju ne voli, ali kad posao zove, što se mora, mora se. Ovaj put njegov suputnik je profesor Bishop koji je napokon klijent kakvog bi Mister No uvijek poželio. Iako pomalo sumnjaš kako priča odmiče, hoće li i taj profesor pokazati svoje neko dr. lice i sve nas neugodno iznenaditi. Ali ovdje to nije bio slučaj.

Iz Bogote, uputili su se u mjesto San Agustin gdje je nekada postajala jedna civilizacija. Iako ne čitam Martina (prije jako malo), neki dijelovi priče su me podsjetili na njega. Bignotti je odlično dočarao te pejsaže, skulpture, idole. Tako da je stvarno bila uživancija to čitati. Mister No i profesor dolaze uskoro do svojih domaćina, Blanche i njenog zaručnika Svensona za kojeg saznajemo da je olimpijac (propali). Ali već neko vrijeme se događaju neki misteriji, i to noću gdje netko ubija ljude, tzv. "Bog jaguara"..

Ovako, uživao sam u priči, bilo je dosta zanimljivo i u pojedinim trenucima poučno. Ali nekako mi je manjak što se dalo naslutit tko stoji iza tog "jaguara", pogotovo kad je imao bliski susret sa Mister No-om i spretni način na koji mu je uspio pobjeći, sjetio sam se odmah Svensona i njegovih olimpijskih mogućnosti. Iako naravno, motiv je ostao pod upitnikom. A i kako Igor kaže u recenziji, premalo likova i ako idemo sistemom eliminacije, jako lako možemo dokučiti tko stoji iza svega.

Unatoč tomu, kako sam rekao, dobra i zanimljiva priča. Nije bila u rangu "Rio Negro" - "Atlatnik" - "Lovci na glave", ali bila je dobra. Čita se isto u jednom dahu kako volimo reći. Pomalo mi je i bilo žao Blanche na kraju kako je završila, iako je su-krivac. Ali opet ironija na kraju da se uopće nije niti radilo o zlatu, već materijalu koji mu samo sliči. Bignotti sjajan kako sam pisao, a i obukao nam je "Pilota" kako treba :)

Ovom pričom je zaključena 5.knjiga od Veselog Četvrtka.

(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 10, naslovnica: 10) = 85%
"Straighten up, little soldier, stiffen up that upper lip! What you cryin' about? You got me."
Spock
#120 Posted : 20. prosinca 2018. 21:12:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska



MN LIB 17: Bog Jaguar (SR 34/35, LMS 609/610)

Broj stranica: 192

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti: Sherlock
- Bignotti je konačno počeo crtati pravog (Disovog) Mister Noa, a ne Ferrijevog. Tako da možemo zaključiti da se ovom epizodom ustalio izgled našeg pilota.
- Treća epizoda za redom da se Mister No nalazi u Bogoti. Ovog puta nam nije trebalo ništa objašnjavati o znamenitostima i obilježjima tog glavnog grada. Zato smo nastavili upoznavati Kolumbiju. Ovdje našeg pilota (i nas s njim) put nosi u Kolumbijske Ande gdje nam otkriva fantastičnu i misterioznu kulturu San Augustina.
- Nolitti se potkrala netipična pogreška za ovaj serijal. U stripu se spominje da su slijedeće Olimpijske igre u Helsinkiju, ali te igre su održane 1952. godine, a vrijeme radnje priče bi trebalo biti u 1953. ili čak 1954. godini!
- Dnevnik je u ovoj epizodi izbacio 4 stranice.

Komentar:
Sam početak lagan - opuštajući, drugačiji od svih prethodnih epizoda. To je dobro jer je, kod prvih petnaestak epizoda, početak većinom bio na isti kalup s malim varijacijama. Klijent je normalan profesor koji ide procijeniti vrijednost ranča u Kolumbijskim Andama kao upravitelj "Udruženja za nekretnine" iz SAD-a, s ciljem da ga kupi.
Samim dolaskom na cilj, naši junaci susreću ljude koji napuštaju taj kraj zbog straha od "Boga Jaguara" koji je počeo ubijati ljude koji se zateknu sami po noći. Atmosfera se mijenja iz opuštajuće u napetu. Nakon prvog ubojstva počinju prevladavati horor elementi, ali to nije dugog vijeka. Čitatelj lako otkrije tajnu ubojstava, a radnja se prebacuje na čisti krimić. Na kraju imamo dugu patetičnu završnicu s tragičnim epilogom.
Istina da se epizoda čita u jednom dahu, ali nije teško povezati sve konce već na polovici priče. Zaplet je odličan, s mjestom radnje u stilu Martina Mysterea, što je meni, kao vjernom obožavatelju starog dobrog strica Martina, odlično.
Šteta što, neuvjerljivim nastavkom, misterij tajanstvene kulture San Augustina potpuno pada u drugi plan.
Kulminacijom dolazi do pada u uvjerljivosti priče, da bi se sve završilo prilično naivno.
Ovdje se Nolitta nije proslavio!
Kao da je pisao preko volje. Čitajući kronološki Mister Noa, pokušavam sve sumnjive podatke provjeriti i do ove epizode sve činjenice su bile točne, što pokazuje da se s pilotom Nolitta iznimno ozbiljno pozabavio. Ovdje mu se potkrala vremenska nelogičnost s Olimpijskim igrama, a detaljno sam grešku objasnio u zanimljivostima.

Bignotti je odlično odradio epizodu i tu nemam što prigovoriti. Drago mi je da je konačno počeo crtati Disovog Mister Noa, a ne Ferrijevu vestern verziju.
Naslovnice upečatljive. Obećavaju više nego priča daje.

(priča: 7,  scenarij: 7, crtež: 9, naslovnice: 9) - 79%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Users browsing this topic
Guest (3)
11 Pages«<45678>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,262 seconds.